Pośród szerszej świadomości i adopcji Bitcoina, Europejski Bank Centralny (EBC), który wielokrotnie doceniał technologię Blockchain, wydaje się wstrzymywać w stosunku do wszystkich ostatnich wiadomości i wydarzeń

 

 

 

10.11.2017

A raczej tak było, dopóki Benoît Cœuré, członek wykonawczy Banku Centralnego, nie przerwał milczenia, podkreślając, że nie ignorują kryptowalut.

Mimo, że organizacja nie miała uprawnień do regulacji Bitcoina, Cœuré podzielił stanowisko banku w sprawie kryptowaluty w wywiadzie dla Le Journal du Dimanche 29 października. Twierdził, że bank śledzi rozwój walut cyfrowych, krótko rozwijając swoje poglądy na temat Bitcoina i innych.

Obecnie bank nie uważa walut cyfrowych za zagrożenie dla euro. “Nie stanowią żadnego ryzyka pieniężnego, ponieważ zaangażowane kwoty są marginalne” – powiedział. Cœuré powiedział też:

Są spekulacyjnymi instrumentami finansowymi, które stwarzają ryzyko o charakterze finansowym, a nawet kryminalnym: banki centralne bardzo uważnie śledzą ich rozwój, ponieważ mogą się bardzo szybko rozprzestrzeniać, szczególnie w krajach, które odchodzą od banknotów i monet.

Niektóre narody, w tym Szwecja, stopniowo dostosowują płatności bezgotówkowe i zwracają się do kryptowalut do tego stopnia, że ​​odchodzą od wydawania fizycznych rachunków i monet. Właśnie dlatego banki centralne na ogół nie mogą po prostu ignorować kryptowalut. Zamiast tego wiele banków centralnych aktywnie je teraz monitoruje.

Członek wykonawczy nie był jedynym, który komentował kryptowalutę z ostatnich miesięcy. We wrześniu wiceprezes EBC, Vitor Constancio, powiedział, że technologia Blockchain nie jest “zagrożeniem dla polityki banku centralnego”.

Następnie pojawia się kolejna wypowiedź prezesa EBC, Mario Draghi, który powiedział, że organizacja nie ma uprawnień do regulowania lub zakazania kryptowalut.