Mario Draghi poruszył temat Bitcoina na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego

 

Prezes Europejskiego Banku Centralnego publicznie oświadczył, że banki europejskie mogą przychylnie spojrzeć na Bitcoina wobec kontraktów terminowych Bitcoin na giełdach amerykańskich.

W oświadczeniu na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w tym tygodniu, prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi poruszył temat kryptowalut odnoszących się do dyskusji innych mówców podczas spotkania. Szef EBC ujawnił, że organ nie zaobserwował żadnej obecnej tendencji europejskich banków do chęci wprowadzenia fo oferty kryptowalut. Co ważniejsze, instytucje finansowe w Unii Europejskiej “wykazują ograniczony apetyt na cyfrowe waluty, takie jak Bitcoin”, pomimo zwiększonego zainteresowania publicznego wobec kryptowalut.

Ta tendencja może się zmienić wraz z pojawieniem się kryptowalut przenikających do głównego nurtu finansów, przyznał bankier centralny.

Draghi stwierdził:

Ostatnie wydarzenia, takie jak przyjmowanie kontraktów terminowych na Bitcoin przez giełdy amerykańskie, mogą również skłonić banki europejskie do zainteresowania się Bitcoinem, dlatego na pewno się temu przyjrzymy.

Jest to godne uwagi oświadczenie Draghiego, pomimo że w dalszej części wystąpienia, uznał “nieuregulowany” bitcoin i kryptowaluty za “bardzo ryzykowne aktywa”, w których banki powinny brać pod uwagę ryzyko, jeśli zdecydują się włączyć kryptowaluty do swoich portfeli.

Szef unijnej bankowości centralnej wskazał również na zbliżający się nadzór za pośrednictwem “jednolitego mechanizmu nadzorczego” w celu monitorowania ryzyka aktywów cyfrowych.

Draghi uprzednio stwierdził, że EBC nie ma uprawnień do regulowania Bitcoina, ale jego uwagi w tym tygodniu sugerują bardziej nadzorcze – nie regulacyjne – podejście do Bitcoinów i kryptowalut, które zostały przyjęte lub dopuszczone przez banki UE i ewentualnie przez poszczególne kraje. Nieco sprzecznie, Draghi zasugerował – w październiku 2016 r. – że kryptowaluty nie były wystarczająco rozwinięte, by EBC mógł rozważyć regulację