Europol po raz pierwszy wydał raport dotyczący cyberprzestępczości, w którym badał rosnącą rolę Zcash, Monero i Ethereum w świecie przestępczym

 

 

 

03.10.2017

W raporcie (IOCTA) z 2017 r. Europol stwierdza, że ​​choć Bitcoin jest nadal preferowaną walutą w cyberprzestępczm świecie, obraz zaczyna się zmieniać, a “Monero, Ethereum i Zcash […] zyskują na popularności w cyfrowym podziemiu”.

Dokument analizuje odmienną użyteczność tych kryptowalut i stwierdza, że ​​Monero jest coraz popularniejsze ze względu na “dodatkowe zabezpieczenia i funkcje prywatności, jakie oferuje”.

W dokumencie zawarto:

Transakcje nie mogą być przypisane do żadnego konkretnego użytkownika / adresu, a wszystkie monety używane do transakcji są domyślnie “ukryte”, a historie transakcji pozostają prywatne.

Europol wspomina także o popularności kryptowalut na czarnych rynkach i opublikował  na początku tego roku pierwszy znany przypadek ransomware o nazwie Kirk.

Omawiając kwestię Ethereum, ponownie podkreśla się wcześniejsze obawy Europolu, że Smart Contracts mogą zostać wykorzystane do sformalizowania płatności między dostawcami usług związanych z przestępczością. Ponadto udokumentowuje się przypadek zdecentralizowanego czarnego rynku, który ma działać na Blockchainie ETH.

W dokumencie zawarto ponadto informacje, że Zcash “jeszcze nie figuruje w żadnych zgłoszonych śledztwach śledczych.” Jednak ze względu na swoje funkcje dotyczące prywatności, które obejmują “ukrywanie zarówno odbiorcy transakcji, jak i kwoty transakcji”, czarne rynki są zainteresowane tą walutą.

Pomimo tego, że po zamknięciu największego rynku z darknetu, AlphaBay dodał Monero i Ethereum jako opcje płatności w roku poprzedzającym jego zamknięcie i miał plany wdrożenia Zcash.

Dokument dochodzeniowy zawierał wówczas raport, że władze pobierały od administratora witryny duże ilości Bitcoinów, Ethereum, Zcasha i “nieznanej ilości Monero”. Miłośnicy Monero publikowali oświadczenie w mediach społecznościowych jako dowód odporności waluty.