Francuski minister gospodarki, Bruno Le Maire, ogłosił utworzenie grupy roboczej w celu opracowania regulacji dotyczących kryptowalut

 

 

 

16.01.2018

W poniedziałek Le Maire powiedział, że grupa będzie odpowiedzialna za zaproponowanie wytycznych i opracowanie ram regulujących kryptowaluty, których celem będzie zapobieganie niewłaściwemu wykorzystaniu technologii – donosi francuski dziennik Les Echos. Minister stwierdził:

Chcemy stabilnej gospodarki, odrzucamy ryzyko spekulacji i możliwe dywersje finansowe związane z Bitcoinem.

Le Maire wskazał, że ​​na czele grupy roboczej stanie Jean-Pierre Landau, były zastępca prezesa banku centralnego Francji.

Misją Jean-Pierre’a Landaua będzie odpowiedzialność za proponowanie wytycznych dotyczących ewolucji przepisów oraz lepszej kontroli rozwoju i zapobiegania ich wykorzystywaniu do celów uchylania się od opodatkowania, prania pieniędzy lub finansowania działalności przestępczej i terroryzmu.

Posunięcie związane z utworzeniem grupy roboczej nastąpiło miesiąc po tym, jak Le Maire zaproponował dyskusję na temat regulacji Bitcoinów na szczycie G-20 w 2018 r. Powiedział, że poprosi Argentynę o umieszczenie Bitcoina w porządku obrad podczas zbliżającego się kwietniowego spotkania.

Istnieje ewidentne ryzyko spekulacji, musimy rozważyć i zbadać to i zobaczyć, jak […] ze wszystkimi pozostałymi członkami G20 możemy regulować Bitcoina.

Niedawno dyrektor niemieckiego banku centralnego wyraził podobne zdanie, że kryptowaluty muszą być regulowane w skali globalnej, nie tylko na poziomie krajowym.