Rosyjski przewoźnik S7 Airlines nawiązał współpracę z państwowym gigantem naftowym Gazpromem Neftem, aby wykorzystać inteligentne kontrakty oparte na Blockchainie do tankowania samolotów

 

27.08.2018

 

S7, który w ciągu ostatnich dwóch lat opracował kilka przypadków użycia Blockchaina, będzie teraz wykorzystywał tę technologię do zwiększania wydajności dostaw i płatności za paliwa, a także w procesie tankowania na lotniskach. Partnerstwo obejmuje dedykowaną spółkę Gazpromnieft-Aero zajmującą się tankowaniem paliwa lotniczego.

“Wykorzystanie technologii Blockchain do wzajemnego rozliczania się i rozliczeń między firmami lotniczymi i operatorami paliw, nadaje nowy impuls rozwojowi całej branży lotniczej” – skomentował dyrektor generalny Gazpromneft-Aero Vladimir Egorov.

Według zainteresowanych stron, ruch ten oznacza pierwsze zastosowanie takich technologii na rynku rosyjskim.

Inteligentne kontrakty zastąpią obecny, bardziej złożony proces, obejmujący przedpłaty, gwarancje bankowe i powiązane ryzyko, wyjaśnia Gazprom, co z kolei przekłada się na skrócenie czasu przetwarzania i zmniejszenie kosztów pracy.

“Zgodnie z ustalonymi procedurami, po zakończeniu tankowania odbywa się proces uzgadniania i odbywa się rozliczenie. Technologia oznacza, że ​​przejrzystość w rozliczeniach wzajemnych się poprawia, co oznacza, że ​​możemy porzucić zakres ręcznych operacji i przyspieszyć obecne procesy”

Pod koniec 2016 r. S7 nawiązał współpracę z lokalnym bankiem Alfa Bank w zakresie korzystania z inteligentnych kontraktów na płatności B2B, podczas gdy w ubiegłym roku sprzedaż biletów rozpoczęła się w tym, co Voronin opisał wówczas jako pierwszy na świecie bilet lotniczy poprzez otwarty Blockchain API do banku”