Hiszpańska grupa bankowa BBVA i Hiszpańska firma energetyczna Repsol podpisały porozumienie o rozwijaniu rozwiązań opartych na Blockchainach dla bankowości korporacyjnej

 

21.06.2018

 

Produkt BBVA i Repsol został opracowany przy użyciu wielu różnych technologii Blockchain, a mianowicie Hyperledger i sieci testowej Ethereum. Nuria Ávalos, szef Blockchain i Digital Experimentation w Repsol, skomentowała współpracę:

“Repsol chce aktywnie uczestniczyć w środowiskach współpracy. Blockchain to przełomowa technologia, która ma zostać, a umowa z BBVA rozwija naszą strategię prowadzenia cyfryzacji we wszystkich obszarach naszej działalności”

Umowa podobno jest częścią większej niedawnej strategii BBVA dotyczącej stosowania technologii Blockchain w bankowości korporacyjnej.

Najnowszym rozwiązaniem jest podobno ewolucyjna platformy opracowana przez BBVA w celu przeprowadzenia całego procesu pożyczkowego za pomocą Blockchaina, od negocjacji warunków do podpisania. W kwietniu BBVA stał się pierwszym globalnym bankiem, który wyemitował kredyt korporacyjny o wartości 75 mln euro (86 mln dolarów), wykorzystując technologię Blockchain (DLT). Ruch podobno zmniejszył czas przetwarzania z dni na godziny.

Wczoraj prezes BBVA, Carlos Torres, powiedział, że Blockchain jest “nie dojrzały”, powołując się na “zmienność podstawowych walut” i możliwe problemy z kompatybilnością z organami podatkowymi oraz regulatorami finansowymi. Dodał jednak, że zalety Blockchaina są tak ważne dla działalności firmy, że “gdy dojrzałość i regulatory są gotowe”, BBVA chce mieć narzędzia niezbędne do zastosowania technologii w odpowiednich przypadkach użycia.