Rząd hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej Aragon przeznaczył ponad 12 milionów euro (13 milionów dolarów) na rozwój “Industry 4.0”, który obejmuje technologię Blockchain, sztuczną inteligencję (AI) i inne wschodzące technologie

 

14.02.2019

 

Fundusze, których kwota jest podobno dwukrotnie wyższa niż pierwotnie planowana kwota, były współfinansowane przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Programu Operacyjnego Aragonia na lata 2014-2020. Darowizna zostanie wykorzystana na rozwój projektów własności przemysłowej i konsultingowej, a także analizę i planowanie projektów.

Szczegółowe cele programu obejmują edukację i promocję koncepcji “Industry 4.0” i powiązanych technologii. Program rzekomo planuje przyciągnąć przedstawicieli różnych sektorów przemysłu, w tym ośrodków badawczych i firm technologicznych, do pracy nad cyfrowymi rozwiązaniami dostosowanymi do zastosowań przemysłowych.

Program ma również pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) w uwzględnieniu cyfryzacji w ich procesach i produktach, a także umożliwić firmom technologicznym rozwijanie badań i rozwoju w celu zwiększenia cyfryzacji branży.

W styczniu Zarząd Portu Zatoki Algeciras (APBA), Hiszpania, podpisał umowę, na mocy której będzie współpracować z IBM na platformie wysyłkowej Tradelens opartej na Blockchainie. Platforma prawdopodobnie pozwoli APBA na bezpieczniejszą i wydajniejszą wymianę informacji i dokumentacji pomiędzy partnerami w łańcuchu dostaw.

W tym samym miesiącu firma energetyczna Repsol z siedzibą w Madrycie poinformowała o udanym teście Blockchaina, mającego na celu poprawę jakości certyfikatu bezpieczeństwa swoich produktów. Zastosowanie Blockchaina pozwoli rzekomo Repsol na zaoszczędzenie do 400 tys., euro rocznie poprzez zmniejszenie częstotliwości występowania błędów.

Źródło obrazu: 123rf.com