Co zrobić, aby Polska  stała się najszybciej rozwijającą się gospodarką w Europie? Od takiego pytania Pat Patel z Money20/20 rozpoczął kongres impact 16 fintech/insurtech

 

 

 

Podczas pierwszego dnia wydarzenia przedstawiciele instytucji finansowych, startupów oraz administracji publicznej wspólnie zastanawiali się nad szansami Polski jako fintechowego hubu Europy Środkowo-Wschodniej.

Patel w swoim wystąpieniu nawiązał do swoich doświadczeń z biznesem w Singapurze. Podkreślał, że koszty stworzenia fintechowego startupu spadły z kilku milionów dolarów do kilkunastu tysięcy, oraz że banki i administracja publiczna powinny z nimi ściśle współpracować aby osiągnąć określone cele. „Trudno odpowiedzieć na pytanie kiedy nadejdą dobre czasy. One już chyba trwają” – stwierdził natomiast Łukasz Gadowski z funduszu venture capital Target Global. James Anderson z MasterCard zwrócił z kolei uwagę na nowe rynki, do których wciąż można dostarczać innowacyjne usługi.

W dyskusji dotyczącej relacji pomiędzy startupami i bankami, w której udział wzięli Wojciech Sobieraj, Carolin Gabor, Yoni Assia i Sławomir Lachowski poruszono kwestię tego czy banki w ogóle są nadal potrzebne. Według Lachowskiego 70 proc. osób nie będzie w stanie zauważyć różnicy między instytucjami, które są licencjonowane, a tymi, które nie są. “16 lat temu mBank był typowo cyfrową instytucją. Jeżeli taki przełom wydarzyć może się w Niemczech to jest to możliwe również na innych rynkach” – mówił twórca mBanku. Yoni Assia z kolei wspomniał również o platformie inwestycyjnej eToro, która pozwala zarządzać inwestycjami i bankowością na całym świecie.

Franciszek Hutten-Czapski i Or Kiler z Boston Consluting Group w wywiadzie podkreślali natomiast zalety fintechów dla instytucji finansowych. Ich zdaniem fintech’y są bardzo ważne dla banków, ponieważ wskazują czego potrzebują klienci i wyznaczają kierunki rozwoju.

Oprócz wystąpień na głównej scenie organizatorzy przewidzieli specjalny format dla startupów. W Startup4export, czyli otwartej sesji pitchingowej wzięło udział 8 najbardziej innowacyjnych firm: Spendolater, Kundi, Artstaq, VoicePIN, FriendlyScore, WealthArc, Cyberus Labs, Taqanu. Założyciele każdej z nich mieli szansę przedstawić swój pomysł, a jury oceniało możliwość powodzenia ich biznesu na innych rynkach.

Drugi dzień kongresu rozpocznie się jutro o godz. 10:00. Na scenie zobaczymy m.in. Dele Atanda z IBM, Daniela Drummera z JP Morgan, Minister Jadwigę Emilewicz oraz Ministra Tadeusza Kościńskiego z Ministerstwa Rozwoju. Więcej informacji dostępnych jest na stronie http://impactcee.com/pl

 

08.12.16