Bank Rezerw Indii (RBI) wstrzymuje plany wprowadzenia waluty cyfrowej

 

02.01.2019

 

Indyjski bank centralny początkowo ogłosił zamiar rozważenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) w kwietniu tego roku, w tym czasie odnotowując powstanie grupy międzyresortowej, która zajmie się potencjalnymi korzyściami i wykonalnością.

W sierpniu RBI potwierdziło utworzenie grupy, precyzując, że badało CBDC, które uzyskałoby rupię cyfrową z powodów związanych z kosztem drukowania papieru i rosnącą popularnością używania tokenów cyfrowych.

Teraz, po zamieszaniu nad dokładnymi ustaleniami grupy, które pozostają tajemnicą, Delhi najwyraźniej zmieniło zdanie.

“Rząd nie chce już cyfrowej waluty. Uważa, że ​​jest jeszcze za wcześnie, aby myśleć o cyfrowej walucie “, informuje Hindu Business Line.

Waha się to, co rząd pokazał w zeszłym tygodniu na temat regulacji kryptowalut. Aktywa niebędące CBDC, takie jak Bitcoin, pozostaną w szarej strefie w dającej się przewidzieć przyszłości, powiedział jeden z ministrów w parlamencie, mówiąc, że kwestia ta była omawiana z należytą ostrożnością.

Oczekiwano, że Indie wprowadzą pewną formę ram regulacyjnych w 2018 r.

W międzyczasie rząd nadal poszukuje sposobów na zmniejszenie wykorzystania gotówki w Indiach, jednocześnie dołączając transakcje do danych biometrycznych konsumentów za pośrednictwem systemu Aadhaar – podobno największy na świecie system identyfikacji biometrycznej, który zawiera zapisy ponad miliarda osób.

Niektóre strony odetchnęły z ulgą po informacji, że nie będzie CBDC.

“Przedwczesne jest, aby RBI wprowadziło krypto-rupię, ponieważ trzeba lepiej zrozumieć gospodarkę kryptowalutową. To właściwa decyzja, aby opóźnić proces i zobaczyć, jak kształtuje się publicznie handlowana gospodarka peer-to-peer”

Źródło obrazu: 123rf.com