Indie nie zamierzają wprowadzać całkowitego zakazu walutach cyfrowych, zamierzają traktować je jako towar, według publikacji serwisu Quartz

 

12.07.2018

 

Według Quartz, zarząd Ministerstwa Finansów zlecił zbadanie kryptowalut, wiadomość ta może sugerować rząd potraktuje je jako towar. Urzędnik rządowy, znający plany, powiedział serwisowi Quartz, że wątpią, że rząd zamierza zakazać kryptowalut.

Źródło podaje, że główną troską organów regulujących jest to, jak skutecznie regulować handel i określić, skąd pochodzą pieniądze. Dodali, że dopuszczenie go jako towaru może pozwolić nam lepiej regulować handel”

Indie nie zamierzają zakazywać kryptowalut, będą traktować je jako towary

Urzędnik powiedział Quartz, że komisja koncentruje się głównie na śledzeniu inwestorów i funduszy w celu zwalczania prania pieniędzy i nielegalnego finansowania:

“Handel nie jest przestępstwem. Większość z nas handluje różnymi klasami aktywów na rynku akcji. Jak to się dzieje w przypadku handlowania kryptowalutą. Musi istnieć mechanizm, który zapewni, że użyte pieniądze nie są nielegalnymi pieniędzmi, a śledzenie jego źródła jest najważniejsze”

Według Quartz, były zastępca dyrektora Rezerwy Federalnej Indii (RBI), R Gandhi, wyraził opinię, że traktowanie kryptowalut jako towarów wyraźnie dowodzi inwestorom, że kryptowaluta nie jest prawdziwą walutą:

“Jeśli są one stosowane do rozliczania transakcji, wówczas nabywa on charakter waluty. Jest to jedna rzecz, na którą trzeba uważać. Ale jeśli ludzie chcą inwestować w towar, to jest inaczej, ponieważ wtedy możemy założyć, że są świadomi związanego z tym ryzyka”

W maju RBI ogłosiło, że nie będzie już świadczyć usług dla żadnej osoby ani firmy zajmującej się kryptowalutami, chociaż bank oświadczył, że planuje wydać własną kryptowalutę w przyszłości. W styczniu indyjskie ministerstwo finansów skrytykowało Bitcoina i inne cyfrowe waluty za brak wewnętrznej wartości. Indyjskie Ministerstwo Finansów stwierdziło, że istnieje realne i podwyższone ryzyko bańki inwestycyjnej w rodzaju schematów Ponziego.