Rząd Indii zastanawia się, czy zezwolić na używanie tokenów kryptograficznych w kraju, pomimo twardego stanowiska wobec kryptowalut

 

11.08.18

 

Komitet utworzony przez Ministerstwo Finansów, pod przewodnictwem sekretarza Departamentu Gospodarki (DEA), i pracuje on nad zbiorem przepisów i planu działania, aby umożliwić wykorzystanie niektórych aktywów kryptograficznych w Indiach. Po sfinalizowaniu projektów wniosków legislacyjnych zostaną one złożone przed Parlamentem.

Sekretarz DEA Subhash Chandra Garg, który kieruje komitetem, cytuje DNA:

Komitet bada możliwość wykorzystania kryptowalut lub technologii kryptograficznej do transakcji finansowych, a także jakie przepisy są potrzebne … podczas gdy waluta jest całkowicie zakazana, komisja omawia inne jej wykorzystanie i jak może być włączona do głównego nurtu w Indiach.

Podkreślając, że technologia DLT oferuje “wiele obietnic”, Garg ponoć “kategorycznie zaprzeczył” przyszłemu wykorzystaniu samych kryptowalut “w jakikolwiek sposób”, w tym w systemach płatniczych.

Garg powiedział, że DEA wydało “kilka porad” społeczeństwu, ostrzegając ludzi przed ryzykiem kryptowalut, które są uważane za “schemat typu Ponziego”, a nie “waluty”. Tymczasem Bank Rezerw Indii ( RBI) wydał zakaz prowadzenia przez banki transakcji i osób związanych z kryptografią, który wszedł w życie 5 lipca.

Garg powiedział jednak, że wierzy, że rząd może “sprawdzić wody”, jeśli chodzi o pozwolenie na tokenizację krypto, która – jeśli zostanie wprowadzona – nie będzie mogła zastąpić fiatowych walut:

Trzeba będzie płacić fizyczne pieniądze za kupno tokena, który może być przechowywany jako kod w dowolnym podstawowym telefonie komórkowym, może być nawet wykorzystywany do przekazów pieniężnych, więc jest łatwy do wdrożenia zarówno z technologicznego, jak i regulacyjnego punktu widzenia. Ale w przypadku kryptowaluty trzeba najpierw zezwolić na to jako prawny środek płatniczy.

W ramach swoich wysiłków komitet będzie podobno tworzyć analizę tego, co uważa za perspektywy i konsekwencje legalizacji kryptowalut przez rząd.