Kryptowaluty w Indonezji będą uważane za towary, zgodnie z nową decyzją krajowego regulatora rynku futures. Pojawia się po badaniu, w którym stwierdza się, że monety cyfrowe zasługują na status towaru. Oczekuje się, że rząd przygotuje szerszą regulację obejmującą inne aspekty sektora kryptowalutowego, w tym handel i opodatkowanie

 

05.06.2018

 

Indonezja reguluje kryptowaluty jako towar pomimo lekkich kar w przeszłości i niechęci Banku Indonezji do zaakceptowania ich jako legalnych środków płatności. Kryptowaluty ostatecznie uzyskały uznanie władzy wykonawczej w Dżakarcie. Według lokalnych doniesień medialnych, Rada ds. Giełdy Futures  (BAPPEBTI) postanowiła, że ​​może podlegać obrocie futures, co oznacza, że ​​zostaną uznane za towary.

“Szef BAPPEBTI podpisał dekret o uczynieniu kryptowaluty towarem, który można wymieniać na giełdzie” – mówi Dharma Yoga, która zarządza Urzędem Nadzoru Rynku i  Marketingu. Cytowany przez The Jakarta Post i Kontan, dodał, że decyzja została podjęta po tym, jak zarząd przeprowadził badanie w tej sprawie w ciągu ostatnich czterech miesięcy i stwierdził, że kryptowaluty zasługują na uznanie za towary.

Według urzędnika, rząd wkrótce przyjmie dodatkowe regulacje dotyczące funkcjonowania giełdy kryptowalutowej w kraju. Regulator futures, który działa w ramach Ministerstwa Handlu, wezwał również istniejące platformy handlowe, takie jak Indodax, i innych przedstawicieli społeczności kryptowalutowej do zgłaszania swoich propozycji dotyczących różnych aspektów, takich jak procedury handlowe i mechanizm rozstrzygania sporów. Ramy regulacyjne obejmą również działalność dostawców usług portfelowych i przedsiębiorstw wydobywczych.

Nowe przepisy będą dotyczyły kwestii opodatkowania i zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Dlatego wiele innych instytucji zostanie zaangażowanych w ich przygotowanie i proces regulacyjny. Należą do nich: Bank Indonezji, Urząd ds. Usług Finansowych, Dyrekcja Generalna ds. Podatków, Centrum Transakcji Finansowych i Centrum Analiz oraz jednostka ds. Zwalczania terroryzmu w policji krajowej.

Dharma Joga powiedział również, że przepisy wprowadziły środki, które mają zapobiec utracie środków z powodu defraudacji lub hackowania platform kryptowalutowych. Przewidują także utworzenie usług rozliczeniowych dla rynku kontraktów terminowych.