Kilka indyjskich firm Bitcoin spotkało się celem utworzenia Digital Asset and Blockchain Foundation (DABFI) (Organizacja Aktywów Cyfrowych i Blockchain)

 

 

Bitcoin zyskał w Indiach po zakończonej niepowodzeniem demonetaryzacji Indii przeprowadzonej w listopadzie 2016 przez rząd. Jak podaje Times of India, międzynarodowa firma prawnicza, Nishith Desai Associates, została wynajeta celem rozwoju „samoregulacji” w sektorze.

 

Status prawny  Bitcoin w Indiach jest wciąż niejasny, co przyczyniło się do powyższych wydarzeń. Nie dawniej jak w lutym 2017, bank centralny w Indiach wystosował ostrzeżenie do mieszkańców Indii dotyczących handlu i posiadania kryptowaluty. Indie posiadają rygorystyczne przepisy KYC/ALM dla bankowości, funduszy powierniczych i sektora ubezpieczeń.

 

Wg. agencji informacyjne ANI, komitetem zarzadza Saurabh Agrawal, dyrektor genetralny Zebpay. Inni członkowie to Sandeep Goenka of Zebpay, Mohit Kalra z Coinsecure, Sathvik Vishwanath z Unocoin, Harish B.V. z Unocoin oraz Vishal Gupta i Rashmit Gupta z Searchtrade.

 

Sathvik Vishwanath, współzałożyciel Uncoin:

 

Plany utworzenia stowarzyszenia dla kryptowalut pojawiły się wiele lat temu, ale nie były realizowane. W tym roku sektor przyjął stanowcze stanowisko, by stało się to możliwe. To, oraz ostrzeżenie RBI o ryzykach i problemach związanych z kryptowalutami, 1 lutego 2017 przyczyniło się do powstania DABFI.

 

Wg. Saurabh Agrawal celem organizacji jest służyć edukacji i stworzyć rynek dla Bitcoin i Blockchain na rynku Indii, znajdującego się na ścieżce cyfryzacji. Wizją byłaby współpraca z ustawodawcami i rozwój silnego prawa celem przyspieszenia wzrostu sektora.

 

Czy samoregulacja jest najlepszym rozwiązaniem?

 

DAFBI miałoby mandat, by budować wiarygodność i podnieść świadomość w kwestii kryptowalut w Indiach. Jednakże, ciekawe jest, że sektor kryptowalut w Indiach i wszędzie indziej sam domaga się głośno jasnych regulacji od władz.

 

Jak mówi Sathvik z Unicoin:

 

– Jak w większości innych części świata, kryptowaluty nie są regulowane w Indiach. DAFBI stworzy podwaliny dla samoregualcji w kwestii handlu Bitcoin i innych aktywów opartych na Blockchain”

 

Oprócz stworzenia standardów i norm, organizacja jego zdaniem zbuduje wiarygodność, zwiększy świadomość korzyści i ryzyka, podejmie współpracę z ustawodawcami, uzyska jasność w kwestiach podatkowych, stworzy stronę internetową i zajmie się regularną publikacją raportów dotyczących Bitcoin i Blockchain.

 

Czy samoregulacja wystarczy? Może brak zaangażowania banku centralnego to błogosławieństwo? Indie będą z pewnością ciekawym środowiskiem testowym.

06.03.2017