ING, holenderska grupa finansowa, ogłosiła utworzenie anonimowego, przyjaznego dla finansistów, dowodu zwanego “Zero-knowledge range proof” lub w skrócie ZKRP

 

 

 

17.11.2017

Ryzyko związane z bezpieczeństwem i prywatnością w instytucjach finansowych spowodowało, że wiele osób nie uczestniczyło w rozwoju rynku technologii Blockchain.

Nowy dowód ma na celu zachowanie anonimowości przy jednoczesnym potwierdzeniu trafności transakcji. Blockchain Lead z ING, Mariana Gomez de la Villa, twierdzi, że:

Rozwiązanie ZKRP firmy ING okazało się 10 razy wydajniejsze niż inne w sieci testowej Ethereum, przy jednoczesnym zachowaniu tych samych trzech zasad: kompletności, poprawności i anonimowości.

Proces weryfikacji transakcji w tradycyjnych systemach finansowych wymaga szczegółowych informacji dotyczących kontrahentów. Jednak w przypadku systemów o zerowej wiedzy, dodatkowe informacje nie są wymagane poza prostą weryfikacją. Sprawia to, że transakcja jest w pełni anonimowa, a mimo to potwierdzona, co jest krytyczne dla każdego głównego nurtu finansowego.

Rzeczywistość, w której duże instytucje finansowe zaczynają rozważać technologię Blockchain do wykorzystania w wewnętrznych transferach, była od jakiegoś czasu oczywista. Dzięki takim firmom jak Mastercard, American Express, Bank of America i giełdzie Nasdaq, które zaczynają poszukiwać rozwiązań Blockchain, przyszłość technologii jest prawie pewna.