Narodowe Centrum Cyberprzestrzeni w Iranie ujawniło, że projekt wspieranej przez państwo kryptowaluty jest gotowy

 

26.08.2018

 

Saeed Mahdiyoun, zastępca dyrektora odpowiedzialnego za opracowanie przepisów dotyczących Najwyższej Rady ds. Cyberprzestrzeni Iranu, ujawnił lokalnej agencji informacyjnej IBENA, że idea wprowadzenia kryptowaluty narodowej jest aktywnie realizowana przez irański organ cyberprzestrzeni. Projekt krajowej waluty cyfrowej został opracowany na polecenie prezydenta Iranu Hassana Rouhaniego.

Mahdiyoun stwierdził również, że władze państwowe wkrótce usuną istniejącą niepewność wokół kryptowalut, ponieważ Centralny Bank Iranu ma wygłosić oficjalne stanowisko w tej sprawie pod koniec września.

Obecnie transakcje kryptowalutowe są zakazane przez irańskie banki i instytucje kredytowe w związku z obawami o pranie pieniędzy, które zostały po raz pierwszy zgłoszone w grudniu 2017 r.

Iran już wcześniej w tym roku potwierdził, że stworzy swoją własną, wydaną przez państwo kryptowalutę, aby uniknąć nadchodzących sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych, a także ułatwić transfer pieniędzy do i z dowolnego miejsca na świecie.