Iran może wykorzystać kryptowaluty jako część swoich wysiłków na rzecz obejścia nadchodzących sankcji USA, według wysokiego rangą irańskiego prawodawcy, który powiedział, że sprawa zostanie wkrótce przedyskutowana w parlamencie. Irański poseł uważa również, że pieniądze cyfrowe mogą pomóc w przezwyciężeniu hegemonii dolara amerykańskiego

 

18.07.2018

 

Kryptowaluty są jednym z głównych mechanizmów, których Iran może użyć, by uniknąć nowych amerykańskich sankcji, powiedział starszy irański prawodawca w opublikowanym niedawno wywiadzie. Mohammad Reza Pour-Ebrahimi, przewodniczący parlamentarnej Komisji Gospodarczej, również zauważył, że waluty cyfrowe mogą pomóc pozbyć się hegemonii dolara w handlu międzynarodowym. W rozmowie z agencją informacyjną Mizan powiedział, że sprawa zostanie wkrótce rozpatrzona przez parlament Republiki Islamskiej.

Iran rozważa wykorzystanie kryptowalut w celu obejścia sankcji USA

Pour-Ebrahimi zauważył również, że jednym z głównych priorytetów irańskiej władzy ustawodawczej, w obecnej niestabilnej sytuacji gospodarczej, byłoby zbadanie kwestii traktatów pieniężnych jako kolejnego mechanizmu unikania sankcji. “Dzisiaj wiele krajów, takich jak Rosja, Chiny i Brazylia, już zwróciło się do wzajemnych lub międzynarodowych umów o kredyt, które ułatwiają transakcje handlowe”

W obliczu rosnących napięć ze Stanami Zjednoczonymi, odkąd Waszyngton wycofał się z porozumienia nuklearnego w maju i zagroził Teheranowi surowszymi środkami, krajowa waluta Iranu, rial, straciła połowę swojej wartości w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Oczekuje się, że nowy zestaw sankcji gospodarczych wejdzie w życie w listopadzie tego roku, a irańskie władze szukały sposobów na ich obejście, donosi strona z Iranu.

Jak dotąd, Islamska Republika miała niejednoznaczny stosunek do kryptowalut. Niezdolności gospodarcze kraju przekonały wielu Irańczyków, by zwrócili się do kryptowalut podobnych do Bitcoina, aby chronić siebie i swoje pieniądze przed wysoką inflacją i niepewnością gospodarczą. Około początku tego roku, gdy kraj był wstrząśnięty powszechnymi protestami nad sytuacją społeczno-gospodarczą, Iran odnotował rekordowy wzrost wymiany handlowej pomiędzy rialem (IRR) a Bitcoinem (BTC).