Centralny Bank Iranu planuje przeprowadzić kompleksowy przegląd swoich regulacji obejmujących Bitcoina i inne kryptowaluty

 

 

 

15.11.2017

Dzieje się to po tym, jak rządowy bank centralny ogłosił, że łagodzi swoje stanowisko wobec wirtualnych walut.

Na konferencji prasowej w połowie listopada 2017 r. zastępca dyrektora Nowych Technologii Centralnego Banku Iranu, Naser Hakimi, ogłosił, że bank centralny bada Bitcoina i planuje przeanalizować swoją politykę dotyczącą walut cyfrowych. On jednak wydał ostrzeżenie dla inwestorów o “niepewności” i “ryzyku”, które mogliby napotkać na rynku kryptowalut.

Biorąc pod uwagę, że Bitcoin i inne waluty nie zostały wprowadzone przez bank centralny jako oficjalna waluta, a także ryzyko związane z kupnem i działalnością handlowców w tej dziedzinie, na rynku podejmuje się więcej środków ostrożności ze względu na wielką niepewność.

Na początku 2017 roku Financial Tribune poinformował, że Hakimi odniósł się do Bitcoina jako “możliwości”, które powinien wykorzystać irański rząd. Twierdził wówczas, że Bitcoin i inne waluty cyfrowe mogą być używane przez inwestorów, którzy nie otworzyli linii kredytowych z powodu problemów bankowych.

Oprócz Iranu inne kraje regionu Bliskiego Wschodu walczą z wirtualnymi walutami. W październiku gubernator libańskiego banku centralnego stwierdził, że rząd libański zamierza wprowadzić własną walutę cyfrową. Nie jest jednak jasne, czy krypto-waluta będzie oparta na technologii Blockchain.

Tymczasem szef banku centralnego Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) Mubarak Rashed Al Mansouri skrytykował brak nadzoru i regulacji Bitcoina. Stwierdził, że brak nadzoru nad wiodącą kryptowalutą ułatwia jej wykorzystanie przy praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.