Współzałożyciel irlandzkiego brokera Eircoin oskarżył Irlandzką Federację Bankowości i Płatności (BPFI) o dyskryminowanie kont związanych z kryptowalutami. Jedynym powodem dla którego są zamykane konta jest rzekome pranie pieniędzy

 

22.06.2018

 

Eircoin, który jest podobno “jedynym irlandzkim brokerem Bitcoin”, został zamknięty w kwietniu. Współzałożyciel firmy, Dave Fleming, powiedział, że zostały “zamknięte z powodu niedbałego i defensywnego systemu bankowego” Według Fleminga i jego partnera biznesowego, Roisina Coogana, banki odmówiły również usług bankowych nowym przedsiębiorstwom doradczym.

Fleming twierdził, że zamknięcie domu maklerskiego “cuchnie regulacyjnym wychwytywaniem”, które całkowicie różni się od “otwartego podejści”. IDA Ireland jest sponsorowaną przez państwo agencją odpowiedzialną za przyciąganie zagranicznych inwestycji do Irlandii, która niedawno prowadziła inicjatywę promującą rozwój Blockchaina i inwestycje w tym kraju.

Według Fleminga instytucje bankowe i finansowe nie powinny być zaangażowane w ściganie nielegalnych działań związanych z handlem kryptowalutami. W związku z tym nie mają prawa odmawiać firmom zajmującym się kryptowalutami otwarcia konta bankowego.

“Jeśli którykolwiek z sprzedawców Bitcoinów w Irlandii byłby zaangażowany w finansowanie terroryzmu, jestem pewien, że nie byłby to bank, który by udaremnił tą inwestycję, to byłoby prawo”

Według The Irish Times BPFI, która reprezentuje 70 instytucji finansowych, stwierdziła, że ​​nie zna polityki umożliwiającej bankom zamykanie rachunków firm związanych z kryptowalutami.

Jeden z czołowych irlandzkich banków, AIB, również zaprzeczył twierdzeniom, że odmawiał usług bankowych firmom związanym z kryptowalutami. Bank argumentował, że “nie dyskryminuje w odniesieniu do świadczenia usług bankowych spółkom kryptowalutowym”

Jednak bank dodał, że są oni zobowiązani do przestrzegania AML i znać swoje wymagania prawne klienta (KYC) do otwierania i prowadzenia rachunków bankowych. Według AIB niektóre firmy nie były w stanie się zastosować do tego.

Banki w wielu krajach zamknęły drzwi giełdom kryptowalutowym z obawy na konkurencję jaką stwarzają kryptowaluty.