Naturalnie zimny klimat i dostęp do energii odnawialnej są wymieniane jako główne przyczyny napływu firm kryptowalutowych do kraju

 

13.02.2018

 

 

Islandzki biznesmen Johan Snorri Sigurbergsson z firmy energetycznej Hitaveita Sudurnesja przewiduje podwojenie zużycia energii niezbędnej do wydobycia kryptowalutowy w tym roku do 100 megawatów, więcej energii niż 340 000 mieszkańców Islandii zużyje w tym czasie na własny użytek.

Sigurbergsson powiedział Associated Press, że “nie mógł przewidzieć tego trendu” cztery miesiące temu “- ale to właśnie wtedy Bitcoin przeszedł w górę.” Dodaje przy tym, że właśnie spotkał się z firmą wydobywczą, która chce kupić 18 megawatów.

Sprzęt do wydobywania Bitcoinów wymaga dużej ilości energii do wykonania obliczeń, aby znaleźć “hashe”, które następnie dają Bitcoiny. Zaproponowano alternatywne rozwiązania w stosunku do obecnej metody wydobycia np. Użycie Proof-of Stake zamiast Proof-of Work lub wykorzystanie energii odnawialnej do zasilania komputerów górniczych.

Tereny wydobywcze na Islandii naturalnie mają możliwość produkowania mniejszego zanieczyszczenia niż chociażby te zlokalizowane w Chinach, ponieważ mają dostęp do elektrowni geotermalnych i hydroelektrycznych, tańszych i bardziej przyjaznych dla środowiska alternatyw dla węgla.

Keflavik, nadmorskie miasteczko na południowym półwyspie Islandii, jest siedzibą trzech największych miejsc wydobycia Bitcoinów w kraju.

W USA, gdy firmy wydobywcze zaczęły masowo wjeżdżać do Waszyngtonu, aby skorzystać z tańszej energii elektrycznej państwa, infrastruktura szybko została przeciążona i wymaga teraz dodania 100 megawatów.

Smari McCarthy z Islandzkiej Partii Piratów, antypartyjnej partii politycznej, która weszła do parlamentu Islandii po katastrofie finansowej w 2008 roku, mówił o możliwości opodatkowania zysków z wydobycia Bitcoinów, biorąc pod uwagę, że przedsiębiorstwo górnicze zalicza się do kategorii “tworzenia wartości” w kraju.

W grudniu 2016 r., Kiedy Islandia szykowała się, by stworzyć alternatywną koalicję, która obejmowała Partię Piratów po wyborach, założyciel Partii Piratów odniósł się do ich platformy jako najbardziej “sprzyjającej” ścieżce Bitcoina w kraju.