J.P. Morgan w swoim corocznym raporcie w podrozdziale konkurencja opisuje, w jaki sposób kryptowaluty zagrażają ich działaniom

 

28.02.2018

 

W raporcie czytamy:

Zarówno instytucje finansowe, jak i ich konkurenci pozabankowi stoją przed ryzykiem, że przetwarzanie płatności oraz inne usługi mogą zostać zakłócone przez technologie, takie jak kryptowaluty, które nie wymagają pośredników a tym samym opłat przez klientów

W raporcie czytamy, że ​​te nowe technologie, w tym oczywiście Blockchain, mogą wymagać od JPMorgan Chase wydania więcej pieniędzy na modyfikację lub adaptację swoich produktów, aby przyciągnąć i zatrzymać klientów lub dopasować oferowane produkty i usługi tak, aby konkurowały z tą technologią-raport nie opisuje, w jaki sposób ma zostać to zrobione.

Ta konkurencja może potencjalnie wywrzeć presję na obniżenie cen i opłat za produkty i usługi JPMorgan Chase lub może spowodować utratę udziału w rynku przez JPMorgan Chase na co nie możemy pozwolić.

W ubiegłym tygodniu Bank of America (BOA) opublikował swój raport roczny SEC, który zawierał również wzmiankę o kryptowalutach jako zagrożeniu dla ich działalności i ryzykiem konkurencji opisanym w bardzo zbliżonych kategoriach do tych, który przedstawił J.P Morgan.

Powszechne zastosowanie nowych technologii, w tym usług internetowych , kryptowalut i systemy płatności, mogą wymagać znacznych nakładów, aby zmodyfikować lub dostosować nasze istniejące produkty i usługi

Prezes JP Morgan Chase, Jamie Dimon, krytykował bardzo mocno Bitcoina we wrześniu 2017 r., kiedy nazwał BTC oszustwem i zagroził zwolnieniem każdego pracownika, który wymienił walutę tradycyjną na Bitcoina. Od tego czasu Dimon wycofał się nieco, mówiąc na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, że nie jest sceptykiem w kryptowalutach.

Na początku lutego rzekomy wewnętrzny raport JP Morgan Chase odnosił się do kryptowalut jako innowacyjnych i mało prawdopodobnych do zniknięcia, a także stwierdził, że ​​kryptowaluta może być z powodzeniem stosowana w obszarach systemów płatniczych, które są tradycyjnie problematyczne lub powolne, jak na przykład płatności transgranicznych.