Mówi się, jak mało Jamie Dimon wie o potrzebach osób zamieszkujących kraje Ameryki Południowej, Ameryki Środkowej, Afryki i Azji

 

 

 

20.10.2017

Dimon wciąż poszukuje nowych sposobów na wykazanie braku zrozumienia Bitcoina oraz realnych sytuacji ekonomicznych większości ludzi na świecie. Ostatnio powiedział:

“Jeśli możne to działać cyfrowo za pomocą Blockchain, to niech tak będzie. Ale nadal będzie to kryptowaluta zależna od dolara. Problem mam z kryptowalutą non-fiat. Dlatego krypto odpowiedniki sterlinga, euro, jena, są w porządku. Osobiście nie rozumiem wartości czegoś, co nie ma rzeczywistej wartości “.

Dla amerykańskiego milionera z wąskim spojrzeniem na świat, może to mieć sens. Ale dla mieszkańców ponad 170 krajów, które nie mają silnych walut fiat, takich jak funt szterling, euro, jen czy dolary, Bitcoin zdecydowanie ma wartość. Przykład z Brazylii wyraźnie pokazuje korzyści płynące z wykorzystywania Bitcoina.

Kraje rozwijające się są często poddawane przez rządy kontrolą kapitału, aby zapobiec opuszczaniu kraju przez obywateli.

Brazylijczyk, kupujacy produkt z Amazon, płaci 6,5% “Podatku IOF” wstrzymywany bezpośrednio na karcie kredytowej. Ten podatek jest pobierany od każdego międzynarodowego zakupu lub przekazania papierów wartościowych. Ponadto użytkownik korzysta z kursu walutowego, który jest stosowany przez operatora karty kredytowej. Łączne koszty transakcyjne mogą przekroczyć 10% ceny zakupu, a to nawet nie uwzględnia podatków importowych, które muszą zostać zapłacone.

Teraz trzeba sobie wyobrazić sytuację, w której postanowiono wykorzystać Blockchain i brazylijczyk planuje kupić towaru za 100 dolarów z Amazonu. Ta osoba może użyć jednej z kilku witryn internetowych wykorzystujących Bitcoina, aby uzyskać 15% zniżki na jego zakup. Tak więc zakup 100 USD, zamiast kosztować 110 USD, tak jak przy użyciu jego karty kredytowej, rzeczywiście kosztował tylko 85 USD. To ogromne oszczędności.

Czy Bitcoin ma jakąś wartość dla mega-bogatych, takich jak Dimon? Prawdopodobnie nie. Ale w krajach rozwijających się, gdzie kilka dolarów może dosłownie dokonać różnicy między spokojem, a głodem, Bitcoin ma prawdziwą wartość.