Japoński organ nadzoru finansowego Financial Services Agency (FSA) rozważa zmianę podstawy prawnej wobec giełd kryptowalutowych

 

03.07.2018

 

FSA podobno rozważa uregulowanie wymiany kryptowalut za pomocą ustawy o instrumentach finansowych i giełd (FIEA), zamiast aktualnej podstawy prawnej, ustawy o usługach płatniczych. Według Senkai oznacza to, że wymiany będą miały silniejszą ochronę klienta. FIEA zobowiązuje firmy zarządzające papierami wartościowymi do zarządzania funduszami klientów, takimi jak akcje, niezależnie od aktywów korporacyjnych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kryptowaluty są prawnie ulokowane jako takie same środki płatnicze jak pieniądze elektroniczne. Jeżeli FSA zacznie regulować wymianę w ramach FEIA, kryptowaluty będą traktowane jako produkt finansowy. FIEA otworzy także możliwość wprowadzenia pochodnych jak fundusze ETF.

W następstwie włamania, FSA wszczęła dochodzenia w sprawie 15 niezarejestrowanych giełd, w których znalazł szereg niedociągnięć w zakresie bezpieczeństwa i regulacji prawnych w operacjach giełdowych.

Na początku tego miesiąca Stowarzyszenie Wirtualnej Wymiany Walut (JVCEA) ogłosiło nowy zestaw dobrowolnych zasad. Samoregulacyjny organ wymiany dąży do lepszego dostosowania się do obowiązujących przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML), a także zabroni handlu kryptowalutami opartymi na anonimowości, takimi jak Monero i Zcash.