W odpowiedzi na zgłoszone zwiększenie nielegalnego wykorzystania kryptowalut, japońska Narodowa Agencja Policji (NPA) planuje wprowadzić nowe oprogramowanie, które może śledzić historię transakcji kryptowalut

 

31.08.2018

 

W 2019 r., krajowa Agencja Policji podobno uruchomi specjalne oprogramowanie do śledzenia historii wirtualnych transakcji walutowych w kraju. Ten ruch jest częścią wysiłków zmierzających do walki z podwyższonym poziomem niewłaściwego użytkowania i kradzieży kryptowalut.

Aby pokryć koszt nowego oprogramowania, NPA zamierza zwiększyć swój budżet o 35 milionów jenów (około 315 tys., dolarów) na następny rok podatkowy.

Oprogramowanie zostało opracowane przez prywatną firmę, której nazwa nie została ujawniona. Według NHK oprogramowanie może wyodrębnić dane transakcyjne potrzebne do dochodzenia, wizualizować je z otwartych rejestrów i pokazać, którzy operatorzy wymiany je sprzedali.

Wcześniej w tym miesiącu producent oprogramowania zabezpieczającego z siedzibą w Tokio, Trend Micro, odkrył, że złośliwe oprogramowanie bankomatów Bitcoin można kupić online. Za cenę 25 tys., dolarów, przestępcy mogliby kupić złośliwe oprogramowanie bankomatów BTC wraz z gotową do użycia kartą z EMV i możliwościami komunikacji bliskiego zasięgu, pozwalając oszustom na otrzymanie BTC w wysokości do 6 750 usd, euro lub funtów.

W ubiegłym tygodniu komisarz japońskiego organu nadzoru finansowego, Financial Services Agency (FSA), powiedział, że agencja chce, aby branża kryptowalutowa wzrastała pod odpowiednią regulacją, dodając, że nie zamierza nadmiernie ograniczać przemysłu krypto. Celem FSA jest podobno rozwój przemysłu kryptowalutowego i znalezienie równowagi między ochroną konsumenta a innowacjami technologicznymi.

Wcześniej FSA ujawnił wyniki swoich kontroli na miejscu podmiotów zajmujących się wymianą krypto, zauważając, że niezbędny będzie ciągły przegląd procedur rejestracyjnych. Sonda FSA wykazała, że ​​systemy utrzymania i kontroli giełdy nie nadążały za gwałtownym wzrostem wielkości transakcji.