Jean-Pierre Landau opublikował wstępny raport o kryptowalutach 5 lipca, twierdząc, że regulacja jest ani niezbędna ani potrzebna

 

09.07.2018

 

Urzędnik państwowy Landau, porównuje innowacje technologiczne i finansowe, raport liczy ponad sto stron. Niektóre wnioski mogą być zaskoczeniem dla komentatorów z branży, Landau argumentuje, że nadmierna regulacja kryptowaluty stanowi “potrójne zagrożenie”

Jean-Pierre Landau: Nie powinniśmy bezpośrednio regulować kryptowalut

“Bezpośrednia regulacja nie jest pożądana, ponieważ zmusza nas do definiowania, klasyfikowania, a zatem ograniczania obiektów, które są w zasadzie płynne i wciąż niezidentyfikowane” – napisał w sekcji podsumowującej kryptowaluty. Raport jest kontynuowany:

“Zagrożenie jest trojakie: zamrożenie szybkiej ewolucji technologii w prawodawstwie, polegające na niezrozumieniu prawdziwej natury obiektu, który zamierzamy regulować, oraz na popychaniu innowacji w kierunku unikania regulacji. Wręcz przeciwnie, regulacja powinna być neutralna pod względem technologicznym, a aby tak się stało, należy zwracać się do podmiotów, a nie do samych produktów”

Raport zawiera ponadto kilka przykładów, w których zróżnicowane są innowacje finansowe i technologiczne, a Landau przyjmuje ostrożny ton.

“W obecnej fazie właściwym podejściem byłoby umożliwienie kryptowalutom i wprowadzanym przez nie innowacjom rozwoju w rzeczywistości wirtualnej, którą zajmują, ale jednocześnie musimy unikać i ograniczać wszelkie zagrożenia”