Dwa krajowe organy ds. Papierów wartościowych w Kanadzie wydały 14 marca wspólny dokument konsultacyjny, którego celem jest zebranie informacji zwrotnych na temat regulacji kryptowalut

 

15.03.2019

 

Kanadyjscy Administratorzy Papierów Wartościowych (CSA) i Kanadyjska Organizacja Regulacyjna ds. Inwestycji (IIROC) stwierdzili, że konieczne jest dostosowanie istniejących przepisów, aby poradzić sobie z pojawieniem się nowych platform handlowych specjalizujących się w kryptowalutach.

CSA to krajowa grupa normalizacyjna obejmująca 57 różnych obszarów, natomiast IIROC to organ samoregulacyjny nadzorujący dealerów inwestycyjnych i platformy obrotu.

„Ta konsultacja przedstawia proponowane ramy regulacyjne, które zapewniają przejrzystość platform, większą integralność rynku i ochronę inwestorów”, skomentował w komunikacie prasowym przewodniczący CSA Louis Morisset. Morisset stwierdził również:

„Platformy poinformowały nas, że dostosowane ramy regulacyjne są mile widziane, ponieważ starają się budować zaufanie konsumentów i rozwijać swoją działalność w Kanadzie i na świecie”

Kwestie związane z interakcją kryptowaluty z zasadami dotyczącymi papierów wartościowych stały się głównym przedmiotem zainteresowania regulatorów niektórych krajów, w szczególności amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Kanada zachowała w porównaniu z nią powściągliwą postawę, a ton najnowszej dokumentacji wyraźnie się zmienia, w przeciwieństwie do obaw o uczestników rynku kryptowalut.

Oba organy będą konsultować się z szeregiem podmiotów, w tym ze społecznością fintech, inwestorami i innymi podmiotami.

„Pojawienie się aktywów cyfrowych i kryptowalutowych nadal stanowi rosnący obszar zainteresowania regulatorów, inwestorów i rynków, regulatorzy papierów wartościowych podejmują kroki w celu pogłębienia naszego zrozumienia tego obszaru”, dodał prezes i dyrektor generalny IIROC Andrew J. Kriegler . Kriegler kontynuował:

„Musimy dostosować się do innowacji i zapewnić jasność rynku, w jaki sposób wymogi regulacyjne mogą być najlepiej dostosowane i stosowane do tych unikalnych modeli biznesowych, przy jednoczesnym zachowaniu ochrony inwestorów”

Nacisk na bardziej wszechstronne kontrole pojawia się w odpowiednim czasie dla Kanady po fiasku lokalnej platformy transakcyjnej QuadrigaCX, która obecnie jest winna użytkownikom około 190 milionów dolarów.

Źródło obrazu: 123rf.com