Rząd Kanady opublikował oficjalny projekt nowych przepisów dotyczących giełd kryptowalutowych i procesorów płatności

 

11.06.2018

 

Zgodnie z projektem nowe regulacje mają na celu zaradzenie “liczbie braków”, które Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) określiła po ich ocenie w latach 2015-2016, a mianowicie we wzmacnianiu kanadyjskiego programu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu ( AML / ATF).

Nowe regulacje będą traktować giełdy kryptowalut i podmioty przetwarzające płatności jako firmy świadczące usługi pieniężne (MSB), co wymaga od nich zgłaszania dużych transakcji – tych o wartości przekraczającej 10 tys., dolarów kanadyjskich (7700 dolarów) – oraz nowego progu Know Your Customer (KYC) przy transakcjach 1000 dolarów kanadyjskich czyli około  (770 dolarów).

Projekt zawiera również analizę kosztów i korzyści, która ujawnia, że ​​regulacje kosztowałyby około 61 milionów CAD (47 milionów dolarów) w ciągu najbliższych 10 lat.

Francis Pouliot, współzałożyciel firmy konsultingowej Blockchain z siedzibą w Montrealu, napisał na Twitterze swoją odpowiedź na ten projekt:

“Nowy wymóg:” Duży rekord transakcji wirtualnej waluty oznacza, że firmy wymagające zapytań o szczegóły każdej transakcji o wartości ponad 10 tys., dolarów, np. Raporty o dużych transakcjach pieniężnych. To będzie niezwykle trudne i inwazyjne do wdrożenia. Sprzeciwiam się temu”

FATF jest organizacją międzyrządową, która opracowuje strategie walki z praniem brudnych pieniędzy. Zasady te nie są prawnie wiążące, ale zgodnie z projektem Kanada uważa, że ​​wdrożenie tych regulacji będzie miało pozytywny wpływ na międzynarodową renomę kraju.