Hiszpańska lewicowa koalicja polityczna Unidos Podemos wezwała państwo do zbadania i wdrożenia korzyści płynących z technologii Blockchain

 

14.08.2018

 

Podemos, utworzony z lewicowych partii Podemos, United Left, Equo i innych, zasugerował, że rząd hiszpański ustanawi podkomitet odpowiedzialny za badanie potencjału technologii Blockchain oraz regulacji kryptowalut. Alberto Montero, zastępca politycznego sojuszu, podobno zarejestrował wniosek w izbie niższej wraz z planem projektu.

Jednostka skupiona na Blockchainie zgromadziłaby administrację publiczną, władze państwowe i urzędników państwowych, a także ekspertów branżowych.

Według Montero, inicjatywa ma na celu zbadanie ogromnego potencjału technologii Blockchain pod względem redukcji kosztów operacji rządowych i zwiększenia poziomu bezpieczeństwa transakcji społecznych i gospodarczych.

Ponadto sojusz zasugerował zajęcie się podejściem regulacyjnym do korzystania z kryptowalut w Hiszpanii. Według raportu waluty cyfrowe, takie jak Bitcoin, Ethereum i Litecoin są obecnie zlokalizowane w szarej strefie regulacji.

Koalicja hiszpańsko-lewicowa chce stworzyć podkomitet do badań Blockchaina i kryptowalut

Koalicja proponuje również oparcie polityki na wynikach Unii Europejskiej.

Unidos Podemos nie jest jedyną organizacją polityczną, która ostatnio zaproponowała adopcję Blockchaina w rządzie kraju. Wcześniej tego lata 133 posłów hiszpańskiej partii rządzącej Partido Popular (Partia Ludowa) zaproponowało projekt ustawy o użyciu Blockchaina w administracji publicznej kraju.

Niedawno dwie duże hiszpańskie instytucje publiczne, Hiszpańskie Stowarzyszenie Autorów i Wydawców (SGAE) i madrycka Szkoła Inżynierii Telekomunikacyjnej (ETSIT-UPM), połączyły siły, aby zastosować Blockchaina do cyfrowego zarządzania prawami autorskimi.

Jeśli chodzi o kryptowaluty, hiszpański Kongres podobno wyraził jednogłośne poparcie dla projektu ram regulacyjnych w celu regulacji technologii Blockchain i kryptowalut w dniu 30 maja 2018 r. Projekt inicjatywy, zaproponowany przez Stronę Ludową, sugeruje, że państwo współpracuje z Krajową Komisją Rynku Papierów Wartościowych (CNMV) i Bank Hiszpanii w celu skoordynowania wspólnego stanowiska regulacyjnego w sprawie kryptowalut w szerszym kontekście europejskim.