Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Andrus Ansip wezwał Europę do zostania światowym liderem w dziedzinie innowacji cyfrowych poprzez zastosowanie technologii Blockchain wraz ze sztuczną inteligencją (AI)

 

11.04.2018

 

Cytując brytyjską międzynarodową firmę inwestycyjną Atomico, Ansip argumentował, że Europa jest domem dla głównej światowej społeczności badawczej AI, podczas gdy według europejskiego sektora technologicznego Europa jest najlepiej przygotowana do odgrywania głównej roli również w Blockchainie.

Wskazując na konieczność zajęcia czołowego miejsca na świecie w dziedzinie technologii cyfrowej, Ansip wezwał KE do wsparcia europejskiego sektora technologicznego zarówno pod względem politycznym, jak i finansowym. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej podkreślił, że rządy EU powinny wnieść wkład w szybko rozwijający się sektor technologii Blockchain, który już wychodzi z laboratorium i przechodzi do głównego nurtu, dodając, że konkurencja jest duża.

AI i Blockchain jako obszary, w których Europa jest najlepiej przygotowana do odgrywania głównej roli. Jednak nie jest tajemnicą, że musimy inwestować-zarówno politycznie, jak i finansowo. Jest dość sporo do nadrobienia. Inne kontynenty idą szybko naprzód

Ansip podkreślił znaczenie wsparcia finansowego ze strony rządów EU, mówiąc, że rozwój technologiczny potrzebuje odpowiednich warunków i infrastruktury oraz że nic z tego nie pochodzi za darmo

Aby jednolity rynek cyfrowy działał na rzecz ludzi i biznesu, aby realizować nasze priorytety cyfrowe, aby upewnić się, że Europa jest światowym liderem cyfrowym: potrzebujemy gotówki – stwierdził wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

W marcu KE ujawniła plany wprowadzenia wspólnych ram regulacyjnych dotyczących fintech, w tym standardów finansowania społecznościowego i technologii Blockchain. Wcześniej 1 lutego, KE ogłosił uruchomienie unijnego obserwatorium Blockchain i forum, którego celem jest zastosowanie technologii w życiu codziennym.