Amerykańska Podkomisja Kongresu ds. Terroryzmu i Nielegalnych Finansów omówiła różne metody finansowania terroryzmu, w tym kryptowaluty

 

09.09.2018

 

W celu monitorowania zagrożeń i metod finansowania terroryzmu podczas przesłuchania rozważono główne sposoby przekazywania funduszy przez terrorystów, w tym tradycyjne instytucje finansowe i metody półformalne, takie jak system wymiany “hawala”, a także kryptowaluty.

Jednak podczas gdy Al-Kaida, Państwo Islamskie i inne grupy terrorystyczne starały się zdobyć fundusze za pośrednictwem krypto, nie odniosły one wielkiego sukcesu, jak stwierdził Kongres podczas spotkania.

Yaya Fanusie, dyrektor ds. Analiz Fundacji Obrony Demokracji (FDD) Centrum Sankcji i Nielegalnych Finansów, podkreśliła, że ​​większość terrorystów, zwłaszcza tych, którzy służą na “polach bitewnych dżihadu”, żyje obecnie w środowiskach, w których kryptografia nie działa, co oznacza, że ​​używanie fiatów jest lepsze w celu zakupu towarów.

Fanusie wskazał gotówkę jako najbardziej anonimową metodę finansowania, twierdząc, że jest bardzo popularna wśród terrorystów.

Podczas gdy Fanusie oświadczył, że krypto jest “marną formą pieniędzy dla dżihadystów”, a “zimna twarda gotówka nadal jest królem”, nadal przyznał, że “istnieje wiele przykładów terrorystycznych kampanii finansowania kryptowalutami”.

Ekspert stwierdził ponadto, że w celu zwalczania potencjalnego pomyślnego wykorzystania kampanii krypto-fundraisingu przez terrorystów, organy rządowe USA, które są odpowiedzialne za dochodzenia w sprawie finansowania terroryzmu, powinny zdobyć więcej umiejętności w analizowaniu transakcji kryptowalutowych. Fanusie zauważył:

Przygotowując się teraz do coraz częstszego używania kryptowalut przez terrorystów, USA mogą ograniczyć możliwość przekształcenia cyfrowych rynków walutowych w rezerwę nielegalnego finansowania.

W tym momencie Fanusie wydawał się polecać władzom skupienie się na mniejszych giełdach kryptowalutowych, które handlują żetonami alternatywnymi lub “monetami prywatności” zamiast głównych giełd, które znacznie zwiększyły politykę przeciwdziałania prania brudnych pieniędzy (AML) i know-your-customer (KYC) w ciągu ostatnich kilku lat.