Branża kryptowalutowa i Blockchain nie jest “nieoficjalnie nielegalna i nie należy się jej obawiać” – powiedział dyrektor Centrum Fundacji Obrony Demokracji (FDD) w oficjalnym komunikacie prasowym Amerykańskiej Izby Reprezentantów Komitetu ds. Usług Finansowych

 

11.09.2018

 

Podczas przesłuchania w Kongresie Amerykańskim podkomisji ds. Terroryzmu i Nielegalnych Finansów z 7 września, dyrektor analizy FDD CSIF Yaya Fanusie stwierdził, że krypto jest marną formą pieniędzy dla dżihadystów, a żywa gotówka jest nadal królem. Według wniosków Fanusie zawartych w raporcie, grupy terrorystyczne, takie jak Al-Kaida, Państwo Islamskie i inne, nie odniosły wielkiego sukcesu w gromadzeniu funduszy za pośrednictwem kryptowaluty.

W niedawno opublikowanym oświadczeniu Fanusie podkreśliła, że ​​kryptowaluty i wykorzystanie Blockchainów nie powinny być uważane za nielegalną działalność, ponieważ mogą być stosowane zarówno na dobre, jak i na złe cele, podobnie jak większość innowacji technologicznych. Dyrektor CSIF wskazał ponadto, że Instytucje rządowe i pozarządowe wdrażają technologię Blockchain w celu rozwijania zainteresowania, co obliguje USA do nadążania za technologią, która rozwiązuje związane z tym ryzyko.

W opracowaniu wspomniano o pierwszej kampanii finansowania terroryzmu – “Jahezona” przeprowadzonej w 2016 roku w Strefie Gazy, która była publicznie widoczna na Blockchainie. Kampania zbierania funduszy była zarządzana przez grupę dżihadystów zwaną Radą Mudżahedinów Shura i miała na celu zebrać 2500 dolarów za każdego wojownika, dając możliwość zapłaty w Bitcoinie. Grupa podobno zyskała tylko 500 dolarów w BTC.

Inny przykład dotyczy grupy bojowników w Syrii o nazwie Malhama Tactical, która dążyła do zebrania funduszy na Twitterze.  Kampania podobno otrzymała kilka transakcji na niecałe 100 dolarów w BTC.

Fanusie wyjaśnił ponadto, że zarządzanie dużymi ilościami kryptowalut wymaga konkretnych umiejętności, takich jak niezwykle doświadczeni w cyberbezpieczeństwie, których obecnie może brakować terrorystom. Dodał, że niestabilność cen i podatność na ataki hakerów powodują, że wykorzystanie krypto jest działalnością nieopłacalną dla terrorystów.