Nowe badanie wykazało, że kryptowaluty takie jak Bitcoin mogą stać się głównym środkiem płatniczym i już spełniają jedno z trzech głównych kryteriów pieniądza

 

10.07.2018

 

Badanie wspomniane w komunikacie prasowym był wspólnym wysiłkiem Imperial College i brytyjskiej platformy handlowej eToro.

Raport nazwano “Kryptowaluty: Pokonywanie przeszkód w zaufaniu i adopcji”, napisany przez profesora Williama Knottenbelt z Imperial College London i Dr. Zeynep Gurguc z Imperial College Business School, stwierdza, że ​​kryptowaluty są naturalnym krokiem dla pieniędzy i mogą stać się główny instrument płatniczy w ciągu dekady.

Zgodnie z raportem, kryptowaluty spełniają już jedną z trzech podstawowych zasad pieniądza fiducjarnego, działając jako zasób wartości, podczas gdy wciąż nie spełniają dwóch innych wymogów, działając jako środek wymiany i służąc jako jednostka rozliczeniowa.

Kryptowaluta może stać się głównym środkiem płatniczym w ciągu następnej dekady

Według badań Bitcoin i inne kryptowaluty muszą rozwiązać sześć głównych wyzwań, aby sprostać tym wymaganiom jest  to skalowalność, użyteczność, regulacja, zmienność, zachęta i prywatność.

Raport podkreśla, że ​​nowe systemy płatności, a także typy aktywów nie pojawiają się z dnia na dzień. Iqbal Gandham, dyrektor zarządzający  eToro, zauważył, że pierwszy e-mail został wysłany w 1971 roku, i zajęło trzy dekady  zanim stał się powszechny dla użytkownika.

Gandham, który jest także przewodniczącym brytyjskiej grupy przemysłowej CryptoUK, zauważył, że minęło już niewiele ponad osiem lat od czasu pierwszej transakcji BTC a dzisiaj już widzimy, że zaczyna spełniać wymagania codziennych pieniędzy. Dodał, że zdolność kryptowaluty do usprawnienia płatności transgranicznych może być czynnikiem, który naprowadza kryptowaluty na główny nurt.

Profesor William Knottenbelt z Imperial College powiedział, że kryptowaluty mają potencjał upiększenia wszystkiego, co uważaliśmy za znane o naturze systemów finansowych i aktywów finansowych, dzięki jego zdecentralizowanemu charakterowi.

W ubiegłym tygodniu szef Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) Agustin Carstens stwierdził, że kryptowaluty nie mogą przejąć funkcji pieniędzy i ostrzegł młodych ludzi przed próbami tworzenia pieniędzy.