Kongres opozycji w Wenezueli zadeklarował, że planowana nowa kryptowaluta narodowa zwana petro jest nielegalna

 

 

 

10.01.2018

Według organu prawodawczego kwestia petro – kryptowaluty wspieranej przez rezerwy surowców, w tym ropę naftową, ogłoszona przez prezydenta Nicolasa Maduro w grudniu – byłaby faktycznie pożyczką od krajowych rezerw ropy, informuje Reuters.

Wydanie nowej kryptowaluty złamałoby przepisy, a określone organy muszą zatwierdzać pożyczki rządowe. Nazywając to “szytą na miarę korupcją”, Jorge Millan stwierdził:

To nie jest krypto-waluta, to jest przedsprzedaż wenezuelskiej ropy.

W przetłumaczonym tweecie Millan powiedział również:

Ogłosili wydanie rzekomej kryptowaluty, która jest nielegalna i niekonstytucyjna. Nowe oszustwo reżimu …

Ustawodawcy ostrzegli również inwestorów, że kryptowaluta wspierana przez towary będzie “nieważna”, gdy Maduro odejdzie ze swojego stanowiska po wyborach prezydenckich, które mają się odbyć w tym roku.

Wiadomość ta pojawia się po tym, jak prezydent powiedział, że około 100 milionów tokenów petro (o wartości 6 miliardów dolarów) zostanie wydanych na przezwyciężenie sankcji finansowych nałożonych przez Waszyngton, mówi Reuters. Maduro wskazało, że krypto-waluta posłuży jako narzędzie płatnicze dla zagranicznych dostawców i może rozwiązać opóźnienia w płatnościach, które miały miejsce od momentu nałożenia sankcji. Rząd planował wydać kryptowalutę za kilka tygodni.