Brazylia od lat ma bardzo poważne problemy gospodarczo-społeczne. Pogłębiająca się recesja, ogromne bezrobocie i chaos gospodarczy hamują rozwój. Kryptowaluty to przyszłość Brazylii, mogą odmienić całą sytuację

 

12.06.2017

 

Brazylia w ciągu ostatnich lat przeżywała ogromne trudności, w wyniku których doszło do recesji. Gospodarka upadła praktycznie całkowicie i nie bardzo jest ją w tym momencie jak naprawiać. Aresztowania kadry zarządzającej największych i najważniejszych brazylijskich przedsiębiorców doprowadziły do pogłębiającego się załamania. Dla Brazylii istnieje jednak wyjście z tej sytuacji – tym rozwiązaniem są kryptowaluty.

 

Sytuacja sektora przedsiębiorczość w Brazylii wskazuje nie tylko na recesję. Wiele korporacji ogłosiło bankructwo, pozostałe mają poważne problemy finansowe. Chaos gospodarczy w wielu przypadkach uniemożliwia podjęcie stosownych narzędzi czy administracyjno-prawnych, czy organizacyjnych. Prezydent Brazylii podczas telekonferencji oświadczył jednak, że brazylijska Izba Reprezentantów rozpoczyna debatę nad podjęciem stosownych kroków w celu uregulowania sytuacji kryptowalut w państwie.

 

Podejmowanie działań w tym zakresie ma na celu w pierwszej kolejności dźwignąć brazylijską gospodarkę. Nie zdecydowano zatem jeszcze jakie narzędzia w ramach licznych postępowań naprawczych zostaną użyte (w niektórych przypadkach liczy się na wsparcie przedsiębiorstw związanych z branżą). Brazylia należała do dość restrykcyjnych państw w zakresie transakcjami walutami cyfrowymi. W 2009 roku zysk z kupna/sprzedaży/handlu kryptowalutami wiązał się z opodatkowaniem – 15% zysków kapitałowych od kwoty powyżej 10 600$ w przypadkach występowania stosownych zwolnień.

 

Sektor przedsiębiorczości w Brazylii jest słabo rozwinięty i mocno zbiurokratyzowany. Nie do końca jest wiadomo, co zmiany prawno-organizacyjne mają przynieść, pewne jest natomiast, że przedmiotem debaty kongresu ma być poszukiwanie odpowiednich rozwiązań i przedmiotów regulacji w zakresie kryptowalut. Pewnym stanowiskiem jest również stwierdzenie, że to właściwe branża krypto jest ratunkiem dla brazylijskiej, upadającej gospodarki.