CEO Facebooka Mark Zuckerberg omawiał konsekwencje autoryzacji danych użytkownika w oparciu o Blockchain podczas wywiadu z profesorem prawa Jonathanem Zittrainem

 

21.02.2019

 

Podczas dyskusji dotyczącej takich dziedzin, jak przyszłość technologii i społeczeństwa, Zuckerberg zauważył, że “praca, którą wykonujemy, jesteśmy siłą decentralizującą na świecie.” Zuckerberg powiedział, że ludzie jego pokolenia zajmują się technologią, ponieważ “daje ona jednostkom moc i nie jest masowo centralizująca”.

Zuckerberg wspomniał, że rozważa potencjalny przypadek użycia technologii Blockchain, za pomocą której użytkownicy mogą mieć kontrolę nad swoimi danymi, dodając: “Zasadniczo, bierzesz informacje, przechowujesz je w zdecentralizowanym systemie i masz możliwość logowania się do miejsc bez przechodzenia przez pośrednika.”

Zauważył, że chociaż ostatecznie można przezwyciężyć “względnie intensywne obliczeniowo” procesy zdecentralizowanej technologii, to mają one również znaczenie moralne.

“Myślę, że bardziej interesujące pytania nie dotyczą wykonalności w najbliższym czasie, ale są filozoficznymi pytaniami o dobroć takiego systemu,” powiedział Zuckerberg. Stwierdził, że zdecentralizowany system może zapewnić użytkownikom większą kontrolę nad swoimi danymi, ale może również doprowadzić do zwiększenia liczby nadużyć, a korzystanie z niego byłoby o wiele trudniejsze niż w przypadku systemu scentralizowanego.

Zuckerberg powiedział, że jednym z przykładów tego, w jaki sposób firma zmierza w kierunku bardziej zdecentralizowanej struktury, jest oferowanie szyfrowania w swoich usługach komunikacyjnych. Zuckerberg opisał zalety szyfrowania, takie jak prywatność i bezpieczeństwo, ale dodatkowo podkreślił znaczenie bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę, że “ludzie słusznie oczekują od nas [Facebooka], że zrobimy wszystko, aby powstrzymać terrorystów od rekrutowania ludzi lub wykorzystywania dzieci.”

Źródło obrazu: 123rf.com