14.02.2018

 

Transformacyjna siła blockchainu dociera właśnie do sektora opieki zdrowotnej. Obecnie dane pacjentów w elektronicznej dokumentacji zdrowotnej (EHR) i elektronicznej dokumentacji medycznej (EMR) są często niekompatybilne i niekompletne. Pacjenci są również coraz bardziej zaniepokojeni kwestią ochrony swoich danych osobowych po zgłoszonych wyciekach danych i cyberprzestępczości dotykającej sektor. Wszystko to ma się zmienić. Według ankiety przeprowadzonej przez Black Book Market Research  w trzecim kwartale 2017roku wśród 88 płatników opieki zdrowotnej i 276 dostawców technologii, ekspertów, menedżerów i specjalistów od IR, 19 procent kierowników szpitali (respondenci ankiety) ujawniło, że rozważają wdrożenie rozwiązań blockchain w celu rozwiązania tych problemów. Podczas gdy oni są zajęci rozmyślaniem nad kolejnymi krokami, MediChain już wdraża zintegrowany plan.

Firma jest dobrze przygotowana, kierowana przez zespół specjalistów z odpowiednim doświadczeniem medycznym i w pracy na dużych bazach danych, przede wszystkim z dyrektorem generalnym MediChain, doktorem Markiem Baker’em na czele. Podobnie jak inni nowi gracze na rynku, firma przechowuje dane medyczne w sposób umożliwiający pacjentom ich nadzorowanie i edytowanie, wybór dostawców usług medycznych i decydowanie, które części ich danych mają być udostępniane zarówno lokalnie, jak i globalnie. Jednak, jak zauważa dr Baker, tu właśnie kończy się porównanie: “Platforma MediChain została zaprojektowana przez ludzi z doświadczeniem w zakresie dużych zbiorów danych, a także rozwoju leków farmaceutycznych i badań medycznych w wielu kluczowych sektorach.”

Firma koncentruje się na ośmiu obszarach, w których wierzy, że może przyczynić się do poprawy opieki zdrowotnej: modelowaniu przewidywania pod kątem ryzyka i wykorzystania zasobów; zarządzania populacją; nadzorem nad bezpieczeństwem leków i urządzeń medycznych; różnorodnością chorób i sposobów leczenia; medycyną precyzyjną i wsparciem decyzji klinicznych; jakością opieki i pomiarem wydajności; zdrowiem publicznym i aplikacjami badawczymi. Doktor Baker jest szczególnie optymistycznie nastawiony do pozytywnego wpływu analityki w sektorze opieki zdrowotnej: “Analiza przewidywań opierająca się na technologii “big data” uczy się na podstawie doświadczeń i dzięki temu jest w stanie przewidzieć przyszłe zachowania jednostek i podejmować lepsze decyzje w oparciu o kompleksową analizę związku między znaczną częścią populacji i rozległym obszarem geograficznym. ”

Jedną przeszkodą, z którą MediChain napotkał przy stosowaniu technologii blockchain do aplikacji danych medycznych, jest szybkość transakcji. Dr Baker zauważa, że ​​w przeciwieństwie do systemu kart Visa, który może przetwarzać 24 000 transakcji / sekundę, Ethereum może przetwarzać tylko 20 transakcji / sekundę. Aby rozwiązać ten problem, dr Baker projektuje system oczekujący na patent, który umożliwi równoległe przetwarzanie medycznego blockchainu, potencjalnie generując 14 400-krotny wzrost prędkości transakcji medycznych.

Prędkości te ułatwią wymianę badań i optymalizację korzyści płynących z dużych zbiorów danych, potencjalnie powodując przełom w przypadku dolegliwości takich jak zapalenie stawów i mukowiscydoza. Firma planuje ogłosić wspólne programy dużych zbiorów danych z licznymi instytucjami opieki zdrowotnej i instytucjami badawczymi począwszy od drugiego kwartału 2018 roku. I to nie wszystko. Dr Baker ujawnił kolejny obszar współpracy: “Budujemy bliskie więzi z innymi firmami, na przykład z tymi, które zajmują się sztuczną inteligencją szybkiego uczenia się, rozwijając w pełni autonomiczne systemy interpretacji obrazów medycznych.”

Firma obecnie prowadzi sprzedaż swoich MediChain Utility Tokens (MCU), w czym pomaga jej ICOBox, wiodący na świecie dostawca rozwiązań SaaS ICO. Współzałożyciel ICOBox, Mike Raitsyn, mówi, że ​​jest szczęśliwy, że może współdziałać w tak wartościowej sprawie: “Cyfrowa rewolucja sektora opieki zdrowotnej jest niezbędna już od dawna. Jako doradca MediChain, jestem nieustannie pod wrażeniem innowacji w samym sercu firmy i naturalnie sposobem, w jaki doktor Baker i jego zespół wdrażają przełomowy nowy system, który zrewolucjonizuje medyczne blockchain”.