W tym miesiącu Meksyk zaprezentuje propozycje ustaw dotyczących regulacji szybko rozwijającego się sektora technologii finansowych, w tym firm używających kryptowalut, takich jak Bitcoin

 

 

 

19.09.2017

Projekt ustawy ma na celu ochronę klientów, a także pobudzanie konkurencji w tym rozwijającym się sektorze. Meksyk ma również nadzieję na zapewnienie stabilności finansowej i obronę przed praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem ekstremistów.

Meksyk przyłączy się do krótkiej listy krajów, w tym Wielkiej Brytanii i USA, które aktywnie próbowały regulować nie tylko kryptowaluty, ale także firmy fintech.

Nadzieją dla firm fintech jest próba wykorzystania ogromnego potencjału, ponieważ ponad połowa 120 milionowej populacji Meksyku jest bezrobotna.

W projekcie ujęto:

Ustawodawstwo uznaje potrzebę, aby sektor tak dynamicznie rozwijajacy się, jak innowacje technologiczne, potrzebuje ram regulacyjnych, które pozwolą władzom na ograniczenie ryzyka i umożliwienie wzrostu konkurencji.

Projekt proponuje przedstawienie jasnego zestawu reguł dotyczących prowadzenia firm fintech, które pomogą obniżyć koszty i zwiększyć konkurencję w sektorze obejmującym finansowanie i firmy płatnicze.

Dodatkowo powstanie sekcja mającą na celu regulowanie firm działających w walutach cyfrowych, takich jak Bitcoin. Nie ma zbyt wiele szczegółów na ten temat, ale mówi się, że wiele banków wspomoże bank centralny, aby sfinansować takie działania.

Luis Ruben Chávez, założyciel meksykańskiej firmy crowfundingowej Yotepresto, powiedział:

Rozporządzenie to niesie dobrą nowinę dla wszystkich firm w tym sektorze, ponieważ […] wzrost będzie większy z jasnymi zasadami