LH Li, były prezes państwowego Bank of China (piątego co do wielkości banku na świecie) i członek Komitetu Finansowego i Gospodarczego Chin w Kongresie Ludowym, stwierdził w wywiadzie dla CCTV, głównego nadawcy państwowego, że nie jest możliwe zlikwidowanie Bitcoin

 

 

Według tłumaczenia Eric Zhao z Chińskiej Akademii Nauk, Li stwierdził:

 

– Bitcoin został zbudowany na platformie bez granic narodowych. Jeśli chcesz go zlikwidować, zobaczysz, że to niemożliwe. Tak, on będzie nadal istnieć. Ważne jest to, że teraz powinniśmy właściwie go uregulować.

 

Ten komentarz został poczyniony po ponad miesiącu od czasu interwencji PBOC w przestrzeń Bitcoin (wszystko rozpoczęło się od wszczęcia dochodzenia w styczniu tego roku). Doprowadzenie do wprowadzenia zmian w wielu giełdach wymiany Bitcoin w Chinach ustanawiających opłaty, wycofanie depozytów zabezpieczających i futures, a także zamrożenie wypłat w BTC, LTC, a w niektórych przypadkach także ETH, na czas jednego miesiąca.

 

Chiński bank centralny przekazał bardzo mało danych, nie informując na temat swoich planów, co prowadzi do wielu kłopotów, a nawet wywołuje gniew nakierowany na tę instytucję. Na szczęście, zaczynamy powoli rozumieć co się dzieje, kiedy były prezes mówi, że całkowity zakaz nie jest planowany i że celem PBOC jest uregulowanie giełd wymiany.

 

Rozporządzenie lub nacjonalizacja?

 

Nadal nie jest jasne, w jaki dokładnie sposób giełdy wymiany mają być regulowane w ramach dwóch możliwych opcji: ukrytej nacjonalizacji przez “trzecią stronę” systemu depozytariusza lub poprzez przepisy, które pozostawią giełdom swobodę  prowadzenia działalności gospodarczej, o ile będą w pełni stosować się do prawa. Dokładnie chodzi o to, czy będą egzekwować przepisy dewizowe, współpracować z organami podatkowymi, strzec się przed praniem pieniędzy i stosować ścisły proces AML.

 

Mogą istnieć pewne przesłanki co do tego, że ukryta nacjonalizacja jest w planach, na przykład nagłe zamrożenie wypłat, które nie ma precedensu. Co więcej, jest mało prawdopodobne, że to działanie jest konieczne dla uaktualnienia systemu dla wprowadzenia surowszych wymagań AML. Pojawiły się już doniesienia o zamrożeniu konkretnych kont na wiele godzin jeszcze zanim ostatecznie wstrzymano wypłaty.

20.02.2017