Według opublikowanego raportu, Bank w Tokyo – Mitsubishi UFJ Ltd., niedługo stanie się pierwszą instytucją posiadającą swoją walutę cyfrową.

Nowa waluta cyfrowa będzie dostępna w przyszłym roku. Nazwana MUFG coin (skrót od Mitsubishi UFJ Financial Group) będzie wydana jesienią 2017 roku, jak podaje raport The Asahi Shimbun, jednego z najważniejszych japońskich dzienników.

Publikacja cytuje źródła, które ujawniły, że wirtualna waluta pomoże ułatwić zamianę pieniędzy na waluty obce i wymianę na jena. Jednocześnie bank zobowiązuje się do pobierania niskich prowizji z obydwóch powodów, kiedy użyje się waluty cyfrowej.
Konwersja jednej jednostki MUFG będzie równa jednemu jenowi. Użytkownicy będą mogli wypłacić pieniądze z kont bankowych przy użyciu wszelkich obecnych urządzeń, na przykład smartfonów. Jednostki tradycyjnej waluty zostaną wymienione na walutę cyfrową.
Mimo że systemy prepaid są dostępne w Japonii, MUFG ma przyciągnąć użytkowników prepaid z powodu niskich prowizji za każdą transakcję.

Źródła wskazały również, że MUFG ma ułatwić użytkownikom płacenie rachunków w restauracjach. Inną korzyścią jest wymiana jednostek MUFG na waluty obce na lotniskach, również z niższymi prowizjami za transakcję.

Bank pracuje również nad siecią bankomatów, które mogą wymienić tradycyjne waluty na te cyfrowe. Źródła wskakują, że zostaną one udostępnione wiosną 2018 r. Użytkownicy będą w stanie wypłacić pieniądze bezpośrednio na smartfon albo wymienić je na jeny.
Jak ujawniono, bank pracuje nad MUFG od lutego 2016 po próbach przeprowadzonych jesienią 2015.

Japonia jest jedna z głównych światowych gospodarek, która wspiera Bitcoin i waluty cyfrowe, mimo sporego niepowodzenia Mt. Gox. W marcu tego roku, japoński rząd przeforsował ustawę, w której uznaje oficjalnie waluty cyfrowe za formę płatności. Ostatnio japoński rząd zatwierdził ustawę regulującą wymianę waluty cyfrowej w kraju, co zostało dobrze przyjęte przez przemysł.