DNB ASA (Den Norske Bank), największa grupa finansowa w Norwegii i IOTA Foundation (IOTA) podpisały memorandum of understanding (MOU). DNB i IOTA będą teraz współpracować w celu zbadania zastosowań IOTA Tangle, “Distributed Ledger” trzeciej generacji (DLT)

 

01.06.2018

 

Zgodnie z komunikatem prasowym obie strony będą współpracować w celu znalezienia nowych modeli biznesowych w swoich branżach. Lasse Meholm, szef DLT w DNB, powiedział, że jednym z celów projektu jest lepsze zrozumienie technologii i umożliwienie pracownikom banku, którzy pracują z klientami, znalezienia okazji do nowych zastosowań. Meholm dodał:

“Między innymi technologia jest zaprojektowana do obsługi setek tysięcy mikrotransakcji na sekundę. Nie zwolnimy rynku związanego z tym ekosystemem, który powstaje wokół tych transakcji”

Jeden z założycieli IOTA, David Sonstebo, powiedział, że ma nadzieję, że może to złagodzić relacje, jakie banki norweskie mają na przemysł kryptowalutowy.

“Mam nadzieję i wierzę w to. Fundacja IOTA przyczyni się do oddzielenia bezużytecznych krypto-projektów od poważnych”

Wcześniej w tym miesiącu norweska giełda kryptowalut straciła swój rachunek w Nordea Bank. Nordea początkowo zamknął konto Bitmynt AS z powodu niedostatecznych mechanizmów przeciwdziałania praniu pieniędzy.

DNB ASA, największy norweski bank i jeden z największych w krajach skandynawskich pod względem kapitalizacji rynkowej (238 mld dolarów), wcześniej badał technologię Blockchain za pośrednictwem konsorcjum R3. Według lokalnych wiadomości E24, DNB ma także kilka projektów w toku z różnymi technologiami, w tym Ethereum, Hyperledger i EOS.

Instytucje finansowe z całego świata badają przypadki użycia technologii Blockchain. Kanadyjski bank centralny, operator Toronto Stock Exchange TMX Group i organizacja non-profit Payments Canada, niedawno zakończyły testy pokazujące, że technologia Blockchain jest skuteczna w przypadku natychmiastowych rozliczeń papierów wartościowych.

Wcześniej w tym miesiącu JP Morgan Chase & Co. złożył patent na płatności typu peer-to-peer oparte na Blockchainach pomiędzy bankami. Zgłoszenie patentowe JP Morgan proponuje wykorzystanie Blockchaina do przetwarzania płatności w czasie rzeczywistym, bez konieczności polegania na zaufanej stronie trzeciej, aby utrzymać prawdziwą “złotą kopię” ścieżkiego audytu.