Giełda kryptowalut ma powstać w Szwajcarii

 

01.02.2018

 

Sberbank, największy bank państwowy Rosji, planuje uruchomić giełdę kryptowalut w swoim szwajcarskim oddziale, Sberbank Switzerland AG, podała lokalna grupa medialna RBC 30 stycznia.

Szef Global Markets Sberbanku Andrey Shemetow powiedział RBC, że rosyjski bank wybrał Szwajcarię na miejsce wymiany, ponieważ rosyjskie władze nie zezwalają obecnie na wymianę kryptowalut, co jest legalne właśnie w Szwajcarii.

“Chcemy służyć interesom naszych klientów, dlatego uważamy, że musimy mieć dostęp do wszelkiego rodzaju produktów i usług” – twierdzi Shemetov.

Jak informuje RBC, Sberbank pracuje nad rozwojem swojej infrastruktury handlowej, ale Shemetow nie określił, kiedy giełda ma zostać uruchomiona.

Sberbank nie planuje wymiany kryptowalut dla inwestorów indywidualnych, ale chce działać na poziomie instytucjonalnym. “Operacje wymiany kryptowalut będą dostępne wyłącznie dla podmiotów prawnych”, stwierdził Shemetov, dodając, że inwestycje w kryptowaluty są ryzykowne ze względu na duże wachania cen.

Wcześniej w tym miesiącu szef Sberbanku, Herman Gref, oświadczył, że krypto-waluta nie powinna być “zakazana w żadnych okolicznościach”, mówiąc , że zarówno kryptowaluty, jak i Blockchain to :

Nowe, olbrzymie technologie, których mocy nie można obecnie sobie do końca uzmysłowić.

25 stycznia władze rosyjskie przedstawiły projekt rozporządzenia w sprawie aktywów cyfrowych, który określa i ustanawia system regulacyjny dla kryptowalut, ICO, wydobycia i wymiany.

Zgodnie z ostatnią aktualizacją ustawy Ministerstwo Finansów dąży do prawnego przejęcia transakcji kryptowalutowych, ponieważ zmniejszyłoby to ryzyko oszustw i zwiększyło dochody podatkowe rządu, z uwagi na możliwość przejrzystości fiskalnej.

Według lokalnej strony z informacjami o kryptowalutach Forklog, ostateczna wersja projektu zostanie oficjalnie wydana nie później niż 1 lipca 2018 roku, co oznacza, że ​​obecna wersja może zostać zmieniona przed wejściem w życie ustawy.