Przewodniczący wyższej izby rosyjskiego parlamentu wezwał parlamentarzystów do przyspieszenia prac nad ustawami o gospodarce cyfrowej, które zawierają projekt ustawy o kryptowalutach

 

31.01.2019

 

Valentina Matwienko, która przewodniczy Radzie Federacji od 2011 r., rozmawiała z urzędnikami z różnych instytucji, w tym Komitetu ds. Polityki Gospodarczej wyższego szczebla i rosyjskiego Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego, Komunikacji i środków masowego przekazu. Poprosiła ich o zbadanie przyczyn znacznego opóźnienia w rachunkach gospodarki cyfrowej, pisze TASS.

Według Matwienki te ustawy już spędziły rok w Dumie Państwowej, niższej izbie rosyjskiego parlamentu, bez żadnych znaczących zmian. Wezwała parlamentarzystów, aby dowiedzieć się, co przeszkadza w ich przyjęciu, jednocześnie przyjmując, że prawodawstwo może być niskiej jakości i powinno zostać przepisane ponownie.

Urzędniczka zauważyła również, że Rosja posiada wszystkie dane niezbędne do przełomu cyfrowego, ale opóźnienia w ramach prawnych zmuszają startupy do szukania innych jurysdykcji.

Na początku tego miesiąca przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin ogłosił, że projekty ustaw dotyczących gospodarki cyfrowej – w tym ustawy o cyfrowym majątku finansowym, prawach cyfrowych i finansowaniu społecznościowym, będą priorytetem podczas zbliżającej się sesji parlamentarnej. Wezwał także ustawodawców do stworzenia korzystnego otoczenia prawnego dla rozwoju gospodarki cyfrowej w Rosji.

Później, w styczniu, szef Komitetu ds. Rynków Finansowych, Anatolij Aksakow, wyznaczył termin dyskusji, stwierdzając, że parlament przejrzy kryptowaluty do końca lutego.

Źródło obrazu: 123rf.com