Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) przyznała nowy grant, który wspiera rozwój niezależnego statku kosmicznego, statek może podejmować decyzje przy użyciu technologii Blockchain bez interwencji człowieka

 

19.04.2018

 

Jin Wei Kocsis, adiunkt inżynierii elektrycznej i komputerowej na Uniwersytecie Akron w stanie Ohio, otrzymała grant NASA w wysokości 330 tys., dolarów na wsparcie swoich badań. Kocsis powiedział, że program badawczy zbada zastosowanie technologii Blockchain opartej na Ethereum w opracowaniu bezpiecznego systemu komputerowego do użycia w przestrzeni kosmicznej:

“W tym projekcie technologia Ethereum Blockchain zostanie wykorzystana do opracowania zdecentralizowanej, bezpiecznej i poznawczej infrastruktury sieciowej i obliczeniowej do eksploracji kosmosu. Mam nadzieję, że opracuję technologię, która rozpozna zagrożenia środowiskowe i ich uniknie, a także uzupełni liczbę zadań automatycznie. Czuję się zaszczycony, że NASA zapoznała się z moją pracą i jestem podekscytowany możliwością dalszego kwestionowania zdolności technologii do samodzielnego myślenia i działania”

System podobno użyje bazowej technologii “inteligentnych kontraktów” do zbudowania statku kosmicznego, który mógłby “myśleć” na swoją korzyść, umożliwiając mu automatyczne wykrywanie i unikanie unoszącego się gruzu w odpowiednim czasie. Wei Kocsis ma nadzieję, że dzięki takiej technologii statki kosmiczne będą w stanie wykonać więcej zadań, dostarczyć więcej danych i dać naukowcom więcej czasu na analizę informacji, ponieważ nie będą musieli już zajmować się przewidywaniem zagrożeń środowiskowych.

Uniwersytet w Akron nie ujawnił harmonogramu, kiedy technologia Wei Kocsis zostanie wysłana w kosmos. Jednak Thomas Kacpura, kierownik zaawansowanego programu komunikacyjnego w Glenn Research Center NASA, powiedział, że po raz pierwszy ośrodek rozważa aplikacje Blockchain w zakresie komunikacji kosmicznej i nawigacji.

W lutym Qtum, zdecentralizowana platforma aplikacji Blockchain zdolna do uruchamiania “inteligentnych kontraktów”, ogłosiła, że ​​jej pierwszy “kosmiczny węzeł Blockchain” został uruchomiony na chińskim satelicie.