Nasdaq ogłosił wczoraj, że rozwija elektroniczny system głosowania dla akcjonariuszy oparty na technologii blockchain na rynkach kapitałowych Republiki Południowej Afryki

 

 

 

23.11.2017

Dostarczane do południowoafrykańskiego centralnego depozytu papierów wartościowych Strate, rozwiązanie blockchain firmy Nasdaq ma na celu zapewnić większą efektywność głosowania i udziału akcjonariuszy, oferując “bezpieczne i przyjazne dla użytkownika” narzędzie do zdalnego uczestnictwa.

Według Tanyi Knowles, dyrektora zarządzającego Fractal Solutions, działem firmy Strate, ciężkie środowisko administracyjne wiąże się z “ryzykiem i nieefektywnością”.

Zwracając uwagę, że planowane rozwiązanie Blockchain jest rozwiązaniem typu end-to-end dla procesu głosowania od momentu ogłoszenia do opublikowania wyników, Knowles wyjaśnił:

Rozwiązanie ma na celu obsługę potrzeb naszych klientów na całym rynku od sekretarzy transferów do emitentów, kuratorów, zarządzających aktywami i posiadaczy akcji w notowanych spółkach.

Lars Ottersgard, wiceprezes Nasdaq, powiedział, że rozwiązanie Blockchain “zmniejszy tarcie” w procesie głosowania i zapewni, że informacje pozostaną przejrzyste dla interesariuszy z odpowiednimi procedurami bezpieczeństwa, zarządzania i ryzykiem.

Rozwiązanie Blockchain opiera się na proof-of-concept opracowanym przez Nasdaq dla rynku estońskiego. Firma “udowodniła”, jak można użyć Blockchain do przydzielania praw głosu za pomocą tokenów dla każdego akcjonariusza, a także do rejestrowania własności papierów wartościowych.