Sekretarz Skarbu Kenii został zobowiązany do zbadania obecnego stanu przyjęcia kryptowaluty w kraju, który jak dotąd rozwijał się bez żadnych przepisów. Za kilka tygodni przekaże raport parlamentowi, doradzając im, jak postępować z regulowaniem kryptowalut

 

06.07.2018

 

Kenijski parlament ponoć dał sekretarzowi skarbu Henry’emu Rotichowi dwa tygodnie, aby zdecydować, czy kryptowaluty muszą zostać uregulowane.

Komisja Finansów i Planowania Narodowego zakwestionowała Roticha w kwesti regulacji walut w tym kraju. Konkretnie, komisja zapytała “dlaczego Skarb Państwa i Centralny Bank Kenii (CBK) pozwoliły ludziom wejść do nieuregulowanej przestrzeni kryptowalutowej bez pozwolenia na operowanie i opodatkowanie”

Josepha Limo , mówi:

Zaskoczyło nas, że nawet CBK (Centralny Bank Kenii) nie wie, że jest salon w Kenyatta University, bankomat w mieście i hotelu w Nyeri, który handluje Bitcoinami. W Kenii jest większy problem, ponieważ ludzie handlują miliardami w przestrzeni wirtualnej, ale Skarb Państwa nie opodatkował go jak transakcje bankowe.

Sekretarz RBZ obejmuje stanowisko przewodniczącego Blockchain a nie wie gdzie są wydobywane Bitcoiny

Kiedy rozpocząć regulację

Rotich przyznał, że jest duże zainteresowanie kryptowalutą, dodając, że sprawdzi, czy w kraju działają giełdy kryptowalutowe. Jak dotąd: “Nie jestem świadomy ludzi działających lokalnie. Ale postaram się dowiedzieć, czy posiadamy lokalne wymienniki”

Po wyjaśnieniu, że bank centralny zidentyfikuje jakiekolwiek lokalne giełdy kryptowalutowe i oceni ryzyko, aby sprawdzić, czy teraz jest potrzeba regulacja, czy później, stwierdził:

Kwestia kryptowalut ewoluuje i możemy zająć pozycję jako kraj. Jest to delikatna równowaga między wspieraniem innowacji a jej zabijaniem.

Obawy Parlamentu dotyczące kryptowalut

Capital Business poinformował także w środę, że “członek mandatu Molo w Parlamencie Kimani Kuria chce, aby kryptowaluty, takie jak Bitcoin, były regulowane z powodu ryzyka związanego z cyfrowymi walutami”

Kenia ma dwa tygodnie, aby zdecydować, czy regulować kryptowaluty. Podkreślając, że “transakcje kryptowalutowe są anonimowe”, Kuria twierdzi, że “mogą z łatwością zostać wykorzystane przez skorumpowanych urzędników państwowych, którzy chcą ukryć pieniądze pochodzące z łapówek”

Następnie opisał: “Osoba, która nabyła pieniądze w niesłuszny sposób, musi jedynie kupić kilka Bitcoinów, które mogże przechowywać w systemie, który nie ma scentralizowanego outsourcingu. Następnie może udać się do innego kraju, odzyskać pieniądze i rozpocząć nowe życie”

Odpowiadając na pytanie komisji finansów i planowania krajowego, Rotich “wahał się odpowiedzieć na pytanie o zdolność rządu do monitorowania i regulowania transakcji kryptowalutowych przeprowadzanych w granicach Kenii”

W przeciwieństwie do innych metod inwestycyjnych, kryptowaluty nie są regulowane przez żadne organy rządowe. Ze względu na ich nieuregulowaną naturę, ograniczone rozumienie kryptowaluty i napływu firm angażujących się w nią, jest ona podatna na nadużycia ze strony przestępców, terrorystów i szantażystów, którzy korzystają z nieuregulowanej przestrzeni.