Wielu użytkowników kryptowalut jest zaznajomionych z tym scenariuszem: widzą skok kursu i, w oczekiwaniu na “następnego Bicoina”, wykupują walutę, aby następnie odnotować wielką stratę

 

 

 

15.11.2017

Zaledwie kilka godzin lub dni po gwałtownym wzroście ceny, kurs nagle spada, pozostawiając nabywców z “pustym portfelem”.

Zjawisko to nie jest rzadkością również w innych systemach obrotu, w szczególności giełdach papierów wartościowych i rynkach akcji, ale brak regulacji oznacza, że ​​oszustwa powodujące takie manipulacje cenami nie są nielegalne w świecie krypto. W rzeczywistości ostatnie plany “pump & dump” w sferze kryptowaluowej mogą być koordynowane przez siły zewnętrzne.

Rosyjska aplikacja, Telegram, wydaje się być głównym miejscem, w którym realizowane są schematy “pump & dump”. Jak donosi Business Insider, wiele kanałów w Telegramie jest zaprojektowanych specjalnie do tego rodzaju manipulacji na rynku. Dzięki takim nazwom jak społeczność PumpKing, Crypto4Pumps i We Pump, społeczności te tworzą miejsce dla oszustów, aby przyciągnąć uczestników, którzy następnie pomagają w zmianie cen.

Kanały te oferują informacje na temat poszczególnych pomp tym, którzy subskrybują, a następnie zachęcają subskrybentów do szybkiego zakupu. Po nagłym kupieniu i wynikającej z tego podwyżce cen członkowie grupy docierają do innych mediów społecznościowych, zachęcając do kupowania od niczego nie podejrzewających ofiar. W miarę wzrostu ceny, producenci zaczynają sprzedawać, wywołując tym samym panikę i załamując cenę – “śmietnik”.

Ofiary pozostają z “pustym portfelem”, a wartość jednostek dotkniętych takim schematem często kończy się na niższym poziomie niż przed manipulacją. Cały proces jest oszustwem od początku do końca. Wraz z wejściem na pokład SEC i innych międzynarodowych organów regulacyjnych zjawisko to może zostać ograniczone. Jednak na razie kupujący powinni unikać takich skoków, chyba że podstawowe czynnniki określają przyczyny zmiany kursów.