Oba kraje wywierają nacisk na Unii Europejskiej, aby wprowadzić restrykcje w używaniu szyfrowania

 

 

We wspólnej propozycji opublikowanej na początku tygodnia, ministrowie obu krajów oskarżyli właścicieli messengerów takich jak WhatsApp, Telegram, and Signal, które korzystają z kodowania end-to-end, o utrudnianie przeprowadzania dochodzeń mających na celu procesy ustawodawcze. Propozycja wzywa do stworzenia „tylnych drzwi” w usługach szyfrowania poza granicami Unii Europejskiej, aby „lepiej dzielić się ważnymi informacjami pomiędzy krajami członkowskimi” i „dobrze zaznajomić państwa z kwestią kodowania”.

 
Zdecydowane działania to rezultat ostatnich ataków terrorystycznych w Europie. Oba rządy twierdzą, że przejęły ogromne ilości danych jeszcze przed tymi wydarzeniami, niektóre z nich były zakodowane i nie mogły zostać rozszyfrowane.

 
Jeśli udałoby się ustanowić regulacje, “tylne drzwi” skutecznie zakończyłyby możliwość szyfrowania end-to-end, na które od tej pory obowiązywałby zakaz.

 
Unia nadal rozprawia się z krypto

 
Ostatnie działania, aby pozbyć się możliwości szyfrowania jest kontynuacją trendu w Unii Europejskiej, aby zakazać technologii zdecentralizowanej. W wysiłkach przezwyciężenia terroryzmu i prania brudnych pieniędzy, Komisja Europejska zdecydowała się na zakończenie anonimowych transakcji w Bitcoin i umieszczenie płatności prywatnych, peer-to-peer w tych samej grupie co banki.

 
W międzyczasie, Szwajcaria, która stała się główną siedzibą takich firm Bitcoin, jak Xapo, ShapeShift oraz Ethereum zaczęła coraz patrzeć na walutę coraz bardziej przychylnym okiem. Jeszcze na początku roku, parlament szwajcarski podjął kroki, aby znieść ograniczenia dla start-upów blockchain i zachęcić je do większej innowacyjności oraz rozwoju dzięki uwolnieniu ich od regulacji finansowych typowych dla instytucji finansowych. Miasto Zug nawet zaczęło akceptować płatności Bitcoin za pewne usługi samorządowe jako test aplikacji sektora publicznego.

 
Zwolennicy prywatności nie są zadowoleni

 
Mimo coraz większego nacisku ze strony rządów, aby ograniczyć usługi szyfrowania, zwolennicy prywatności zdołali się oprzeć tym tendencjom i nadal wyrażają swoją sympatię. Tor Project opublikował ostatnio “Społeczny Kontrakt Postępowania” dla swojej organizacji, włączając w niego działanie przeciwko instalowaniu “tylnych drzwi” w produktach szyfrowanych.

 

01.09.16