Felix Hufeld, prezes Federalnego Urzędu Nadzoru Finansowego w Niemczech (BaFin), powiedział, że główną rolą jego organu regulacyjnego nie jest indywidualna ochrona inwestorów, ale zachowanie ogólnej stabilności finansowej

 

13.06.2018

 

Podczas gdy rolą BaFin jest ochrona konsumentów i utrzymanie ogólnej stabilności rynku finansowego, Hufeld stwierdził, że może zaradzić tylko ryzyku systemowemu i nie może chronić każdego inwestora przed “swoim losem”. Hufeld wyjaśnił:

“Dlatego ostrzegaliśmy przed ICO w listopadzie ubiegłego roku, wskazując na wysoką zmienność cen krypto-tokenów, nie będziemy w stanie ochronić każdego inwestora przed jego losem, a to nie może być zadaniem nadzoru państwowego. że musimy działać rozważnie lub regularnie, jeżeli zagrożona jest stabilność finansowa jako całość lub jeżeli konsumenci są systematycznie pokrzywdzeni ”

Podczas gdy Hufeld scharakteryzował technologię Blockchain jako destrukcyjną, dodał, że jej prawdziwy potencjał pozostaje widoczny w przyszłości. Przypomniał słynne błędne zdanie ówczesnego dyrektora generalnego Microsoftu, Billa Gatesa, w którym Gates określił Internet jako przereklamowany hype, tylko po to, by rozpoznać nieograniczone możliwości kilka lat później.

Hufeld nie rozstrzygająco odpowiedział na pytanie, czy Bitcoin i Blockchain są jedynie przedmiotem szumu, czy też siły, która może znacząco zmienić rynki finansowe. Ogólnie rzecz biorąc, Hufled zwrócił stosunkowo pozytywny obraz technologii Blockchain:

“Możliwości przełomowe tej technologii wykraczają jednak poza oszczędność kosztów – mogą pojawić się zupełnie nowe modele biznesowe, których ani Ty, ani ja nie myślimy dzisiaj, a każdego dnia wiele osób pracuje nad znalezieniem dalszych zastosowań Blockchainu i wykorzystaniem tej technologii na dużym obszarze”

Hufeld pozostaje sceptyczny wobec kryptowalut, twierdząc, że ich potencjalne wykorzystanie w praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu jest “najgorszym przypadkiem”. Dodał, że BaFin powinien współpracować z innymi regulatorami na całym świecie i dążyć do “globalnych standardów i międzynarodowych standardów nadzorczych”

W kwietniu Hufeld wezwał do ostrożnych przepisów dotyczących kryptowalut w przemówieniu otwierającym konferencję BaFin-Tech 2018. Powiedział, że regulacja Blockchain musi ograniczać ryzyko, nie zmniejszając możliwości, jakie przynosi.