Niemieckie Federalne Ministerstwo Finansów uważa, że ​​koncepcja waluty cyfrowej wydanej przez bank centralny (CBDC) jest zbyt ryzykowna

 

09.07.2018

 

Ministerstwo Finansów wydało swoje stanowisko w odpowiedzi na zapytanie eurodeputowanego Gerharda Schicka.

“Jak dotąd nie ma przekonujących powodów, by wydawać cyfrowe pieniądze z banku centralnego dla szerokiego grona użytkowników w Niemczech i strefie euro”

Potencjalne korzyści waluty cyfrowej wydanej przez bank centralny w tym szybkie przelewy bankowe mogłyby również zostać zrealizowane w inny sposób twierdzi Ministerstwo – mówiąc, że CBDC zawiera “wiele ryzyk, które nie są dobrze rozumiane”

Według Handelsblatt, Ministerstwo Finansów obawiało się również, że w sytuacji kryzysowej bankructwo banku centralnego może nastąpić szybciej i na większą skalę z powodu niższych kosztów transakcyjnych. Urzędnicy stwierdzili również, że waluta cyfrowa utrudniłaby walkę z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.

Globalnie rządy wyraziły różne opinie na temat waluty cyfrowej emitowanej przez państwo. W maju Bank Anglii stwierdził, że wprowadzenie CBDC nie będzie miało negatywnego wpływu na prywatne pożyczki ani na zapewnienie płynności w całej gospodarce.