Wiadomości z ostatnich czterech tygodni o Craigu Stevenie Wrightcie, który twierdzi, że wynalazł Bitcoin, rzuciły nowe światło na Bitcoin. Wright opowiadając o walucie wskazał na swojego zmarłego przyjaciela Dvida Kleinmana jako współtwórcę Bitcoin. Jeśli jest to prawda, wtedy z pomocą Hala Finneya, dwóch niepełnosprawnych mężczyzn mogło odegrać istotną rolę w zmianie systemu bankowego. Kiedy Wired i Gizmo jako pierwsze odkryły prawdę o Wrightcie, kolejne publikacje skupiły się na Kleinmanie, posiadającego dyplomy z cyberbezpieczeństwa.

Przeżył wypadek motocyklowy, po który stał się niepełnosprawny. Po wypadku Kleinman bardziej zainteresował się komputerami i stał się wysokiej klasy specjalistą. Brał udział w wielu projektach, w których uczestniczył Satoshi Nakamoto. Mimo że jego przyjaciele wątpili w to, że Kleinman pomógł w stworzeniu Bitcoin, przyznają, że ma do tego kwalifikacje.

Hal Finney, który mieszkał sporym oddaleniu od posiadłości Kleinmana w Palm Beach County (LA), otrzymał pierwszą jednostkę Bitcoin od Satoshi Nakamoto jako test. Jeszcze przed tym wydarzeniem, był on szanowaną figurą w społeczności kryptografów. Hal wyjaśnił tę sytuację w ten sposób: Kiedy Santoshi zgłosił pierwszą partię, od razu ją wziąłem. Wydaje mi się, że byłem, oprócz Santoshiego, pierwszą osobą, która używała Bitcoin. Wydobyłem siedemdziesiąt kilka i byłem odbiorcą pierwszej transakcji, kiedy Santoshi wysłał mi 10 monet w formie testu. Wymieniałem maile z Santoshim przez kolejne kilka dni, gdzie informowałem o błędach i je naprawiałem.
Finney wydobywał Bitcoin z CPU. Pozyskiwał Bitcoin za pomocą CPU, kiedy było to możliwe. Po zdobyciu kilku bloków, Hal zwrócił się ku wydobywaniu, ponieważ przeszkadzał mu hałas i przegrzewało to komputer. Hal przyznaje, że chciałby to kontynuować i pokazywać, jak jest szczęśliwy będąc częścią historii Bitcoin.

Mimo swojej niepełnosprawności, Finney ciągle jest pozytywnie nastawiony: – Nadal czytam, słucham muzyki, oglądam telewizję i filmy, Ostatnio odkryłem, że mogę nawet napisać kod. Bardzo wolno, pewnie z 50 razy wolniej, niż wcześniej. Ale nadal kocham programowanie i ono daje mi cele. Obecnie pracuję nad czymś, co zasugerował Mike Hearn, używając zabezpieczeń nowoczesnych procesorów, zaprojektowanych do wspierania „Trusted Computing”, do „utwardzenia” portfeli Bitcoin. Niemal to ukończyłem, muszę to jedynie udokumentować.