Prokuratorzy żądają od dilerów zapłaty kary w Bitcoinach

 

 

 

Norweskim śledczym we współpracy z jednostkami policji udało się zbadać lokalny rynek narkotykowy, działający drogą mailową. Krąg przestępczy połączono wcześniej z aktualnie niefunkcjonującą stroną Silkroad, którą policja zamknęła w roku 2013. Norweska policja aresztowała w tej sprawie trójkę mężczyzn w czerwcu 2015 roku, przejmując duże ilości narkotyków oraz kilka komputerów w postaci dowodów.

 

Wiele miesięcy później, czyli teraz, prokuratorzy postawili swoje żądania wobec przestępców i wyglądają one następująco: kryminaliści muszą uiścić opłaty w wysokości 3,1 miliona norweski koron oraz… 120 Bitcoinów. Każdy z nich jest wart około 10 tysięcy koron, co oznacza, że około 28 procent całej grzywny musi zostać zapłacone w cyfrowej walucie.

 

Czy kaucję więzienną też będziemy płacić w Bitcoinach?

 

Przypadek ten jest bezprecedensowy i z całą pewnością dosyć szokujący, bo wcześniej nigdy nie zdarzało się, aby norweskie (lub jakiekolwiek) organy ścigania zażądały płatności w kryptowalucie. Oskarżeni mężczyźni zostali aresztowani prawie dwa lata temu i od tamtego czasu wartość Bitcoina znacząco wzrosła. Jeśli więc celem było postawienie wymogu spłacenia swoich zarobków w Bitcoinach, kwota, jaką udało się zgromadzić dilerom ma aktualnie zupełnie inną wartość niż wtedy. Warto wspomnieć, że agencje śledcze często potrzebują Bitcoinów podczas tajnych operacji.

 

Pomimo tego, że prokuratorzy rzeczywiście wymagają w tej sprawie uiszczenia płatności w Bitcoinach, nie traktują tego jako formy zalegalizowania Bitcoina jako oficjalnej waluty stosowanej w takich sytuacjach. Mimo to, Norwegia choć nie jest członkiem Unii Europejskiej, należy do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, dla którego UE jest najważniejszym partnerem handlowym. Wiemy, że Unia Europejska poczyniła znaczące kroki, aby poszerzyć świadomość na temat Bitcoina, do których należy choćby nadanie licencji pierwszemu kantorowi online o nazwie Bitstamp w kwietniu 2016 roku.

14.03.2017